Jak się sadzi hosty?

Możemy je sadzić od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Ukorzenione funkie sadzimy do wykopanego dołka 2-3 razy większego niż wielkość zakupionej doniczki. Po ułożeniu kłącza w dołku pozostałą przestrzeń wypełnić substratem torfowym wymieszanym z glebą ogrodową, a następnie podlać roślinę.

Gdzie najlepiej sadzić hosty?

Hosty najlepiej rosną w półcieniu, są jednak odmiany, które z powodzeniem można sadzić w słońcu oraz takie, które tolerują pełny cień. Funkie można sadzić pod drzewami lub krzewami, w towarzystwie roślin jednorocznych, bylin oraz roślin cebulowych kwitnących wiosną.

Jak i kiedy przesadzać hosty?

Najlepiej jest to robić jesienią kiedy jeszcze są liście abyśmy wiedzieli jak uformować kępę, która zostaje na następne lata. Hosty są długowieczne więc potrzeba je też odpowiednio nawozić, ale o tym później. Funkie można też przesadzać wiosną, jednak należy to robić jak młode liście są już widoczne.

Co posadzić obok hosty?

Zwykle funkie sadzi się jednak obok roślin o delikatnej strukturze, które wydobywają kształt i kolor ich liści. Dobrym towarzystwem będzie dla nich przywrotnik miękki (Alchemilla mollis), jasnota plamista (Lamium maculatum), kocimiętka (Nepeta), paprocie lub tawułka (Astilbe).

Jak przezimować funkie?

W przypadku uprawy funkii w pojemnikach ważne jest solidne zabezpieczenie systemu korzeniowego roślin. Donice można wkopać do gruntu lub osłonić styropianem. Z wierzchu roślinę okrywa się ściółką (podobnie jak przy uprawie gruntowej).

Jak kwitną hosty?

Kwitnienie – okresem kwitnienia rośliny jest lipiec. Kwitnie ona w kolorze lilowym lub białym. Jednak nie wszystkie rośliny kwitną, większość ma jedynie piękne, ładnie zabarwione liście. Rozmnażanie – wiosną, na przełomie kwietnia i maja przez podział rośliny.

W jakiej odległości sadzić hosty?

Zwykle sadzi się 3-5 roślin na 1 m2. Hosty doskonale komponują się z innymi roślinami ogrodowymi – zarówno roślinami jednorocznymi, cebulowymi jak i bylinami.

Jaka ziemia pod hosty?

Wymagania uprawowe funkii

Funkie najlepiej rosną w żyznej, przepuszczalnej glebie o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,0). Podłoże powinno być lekko wilgotne (w suchym hosty rosną słabo).

W jakiej ziemi sadzić żurawki?

Podłoże dla żurawki powinno być przepuszczalne, próchniczne, średnio wilgotne, o odczynie obojętnym. Sadząc roślinę warto wykopać dół znacznie większy niż rozmiar doniczki. Wypełniamy go żyzna ziemią, a na spodzie usypujemy warstwę drenażu.

Kiedy najlepiej sadzić hosty?

Kiedy wiosną miną ostatnie przymrozki, można wysadzić funkię do ogrodu. Generalnie biorąc, sadzenie funkii jest możliwe przez cały okres wegetacyjny, a więc od maja do początku października.

Dodaj komentarz