Co to za kwiat funkia?

Funkia (Hosta) to rodzaj byliny należącej do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Zaliczamy do niej bardzo wiele gatunków. Funkie pochodzą ze wschodnich terenów Azji – Japonii i Chin, gdzie gatunkiem dla nich typowym jest funkia japońska (Hosta Japonica).

Jak przygotować hosty na zimę?

Jeśli w okresie zimowym hosty okryte są grubą warstwą śniegu, tym lepiej – to naturalna, dodatkowa ochrona. W przypadku uprawy funkii w pojemnikach ważne jest solidne zabezpieczenie systemu korzeniowego roślin. Donice można wkopać do gruntu lub osłonić styropianem.

Czy funkia kwitnie?

Białe lub fioletowe, dzwonkowate kwiaty host zebrane są w grona, pojawiające się od lipca do sierpnia. Niektóre odmiany kwitną aż do jesieni.

Co posadzić przy funkii?

Zwykle funkie sadzi się jednak obok roślin o delikatnej strukturze, które wydobywają kształt i kolor ich liści. Dobrym towarzystwem będzie dla nich przywrotnik miękki (Alchemilla mollis), jasnota plamista (Lamium maculatum), kocimiętka (Nepeta), paprocie lub tawułka (Astilbe).

Czy Obcinac kwiaty funkii?

Po przekwitnięciu kwiaty funkii nie stanowią już raczej ozdoby, więc można je spokojnie usunąć. Nie wpłynie to negatywnie na rośliny, a dzięki temu będą mogły wytworzyć jeszcze więcej młodych, dekoracyjnych liści. Można też w tym czasie podzielić kępy starszych roślin aby uzyskać nowe sadzonki.

Czy Hosta to funkia?

Funkia znana też pod łacińską nazwą Hosta to kępiasta bylina z rodziny szparagowatych (Asparagaceae), która obejmuje ok. 40 gatunków i ponad 5000 odmian.

Czy hosty przycina się na zimę?

Jak i kiedy przycinać funkie (hosty)?

Dlatego w żadnym wypadku nie wolno ścinać liści razem z przekwitłymi kwiatami już w sierpniu. Bez nich funkia nie poradzi sobie z zebraniem energii na wiosenny wzrost. Dobrą porą na niskie przycięcie funkii jest jesień, kiedy liście są już zwiędłe i podeschnięte.

Jak zabezpieczyć Zurawki przed zimą?

Jeśli chodzi zaś o żurawki, to po pierwszych przymrozkach usuwamy wszystkie „zwarzone” liście, a pozostałą powierzchnię gleby okrywamy cienką warstwą stoiszu. Ciemierniki potrzebują okrycia tylko w bardzo mroźne i bezśnieżne zimy, ale kilka gałązek świerkowych nie powinno im zaszkodzić.

Jak dbac o hosty?

Najodpowiedniejszym sposobem nawadniania funkii jest dostarczanie wody głęboko do korzeni. Zraszanie roślin powoduje często infekcje grzybowe grzybowe oraz poparzenia mokrych liści przez mocne słońce. W czasie suchego lata należy obficie podlewać ziemię wokół roślin raz na 5 – 6 dni, starając się nie moczyć liści.

Jak kwitną funkie?

Kwitnienie – okresem kwitnienia rośliny jest lipiec. Kwitnie ona w kolorze lilowym lub białym. Jednak nie wszystkie rośliny kwitną, większość ma jedynie piękne, ładnie zabarwione liście. Rozmnażanie – wiosną, na przełomie kwietnia i maja przez podział rośliny.

Dodaj komentarz