Które rośliny mają ssawki?

Przedstawicielem jest np. kanianka. Po wykiełkowaniu z nasiona jej ssawki wnikają do gleby i z nasiona wyrasta długi, cienki pęd, który zatacza koła, aż trafi na roślinę żywicielską. Wówczas pędy kanianki owijają się wokół łodygi żywiciela zapuszczając ssawki.

Jakie rośliny mają korzenie kurczliwe?

Korzenie kurczliwe występują u okrytonasiennych oraz niektórych gatunków paprotników. Stanowią u takich roślin jedynie część ich ogólnej liczby korzeni.

Jaka roślina posiada korzeń podporowy?

Występują przede wszystkim u roślin rosnących w lasach tropikalnych gdzie podłoże jest bardzo podmokłe (np. u figowców, palm, filodendronów, pandanów). Wśród roślin uprawnych korzenie podporowe wytwarza kukurydza zwyczajna.

U jakich roślin występują korzenie czepne?

Korzenie czepne są nadziemnymi korzeniami przybyszowymi, wyrastającymi z łodygi. Występują u niektórych pnączy np. bluszczu (fot. A), wanilii (fot.

Jakie są rośliny cudzożywne?

Rośliny te nie mają więc wyjścia – energię i składniki odżywcze muszą czerpać od innych roślin. Wśród takich roślin cudzożywnych w Polsce występuje np. zaraza bluszczowa, która żeruje na bluszczu, albo żerująca na różnych roślinach kanianka.

Czy rośliny są Cudzozywne?

odżywianie jest jedną z funkcji życiowych; każdy organizm potrzebuje substancji pokarmowych; rośliny to organizmy samożywne, zwięrzeta i grzyby to organizmy cudzożywne.

U jakich roślin występują korzenie spichrzowe?

Korzenie spichrzowe są grube i mięsiste. Magazynują substancje zapasowe w komórkach miękiszu spichrzowego kory pierwotnej, łyka (miękisz łykowy marchwi) lub drewna (miękisz drzewny buraka). Występują u roślin, które w okresie zimowym tracą nadziemne pędy. Funkcje spichrzowe pełnią tez korzenie przybyszowe bulwy dali.

Które rośliny mają korzenie spichrzowe?

Korzenie spichrzowe:

  • Gromadzą substancje zapasowe;
  • Przykłady: burak, marchew, seler, pietruszka.

Co ma korzenie ssawki?

Ssawki, haustoria (l. poj. haustorium) – odgałęzienia strzępek pasożytniczych grzybów lub drobne korzenie boczne roślin pasożytniczych, wrastające w ciało organizmu żywicielskiego i pobierające z niego substancje pokarmowe.

Jakie rośliny mają korzenie oddechowe?

Są to wykazujące geotropizm ujemny i w efekcie wyrastające pionowo w górę odgałęzienia korzeni podziemnych rosnących równolegle do powierzchni gruntu. Korzenie takie występują zwłaszcza u roślin rosnących na podłożu grząskim i beztlenowym, zwłaszcza w strefie podzwrotnikowej i międzyzwrotnikowej, np. w namorzynach.

Dodaj komentarz