Kiedy sadzić funkie do gruntu?

Kłącza funkii należy sadzić na wiosnę (na przełomie kwietnia i maja) lub jesienią (najlepiej we wrześniu). Rośliny uzyskane w ten sposób bardzo szybko się rozrosną.

Kiedy można przesadzić funkie?

Najlepiej jest to robić jesienią kiedy jeszcze są liście abyśmy wiedzieli jak uformować kępę, która zostaje na następne lata. Hosty są długowieczne więc potrzeba je też odpowiednio nawozić, ale o tym później. Funkie można też przesadzać wiosną, jednak należy to robić jak młode liście są już widoczne.

Kiedy sadzić kłącza hosty?

Sadzenie kłącz hosty najlepiej przeprowadzić wiosną lub jesienią. Ważne jest, aby roślina zdążyła się dobrze ukorzenić, zanim zaczną się mrozy, zwiększy to jej szanse na przetrwanie zimy.

Co posadzić przy Funkiach?

Zwykle funkie sadzi się jednak obok roślin o delikatnej strukturze, które wydobywają kształt i kolor ich liści. Dobrym towarzystwem będzie dla nich przywrotnik miękki (Alchemilla mollis), jasnota plamista (Lamium maculatum), kocimiętka (Nepeta), paprocie lub tawułka (Astilbe).

Kiedy najlepiej sadzić żurawki?

Uprawa i sadzenie żurawek

Te pierwsze wysypujemy jesienią do skrzyni z ziemią, idealnie trzymanej w warunkach szklarniowych i czekamy na wzejście małych roślinek, które następnie rozsadzamy do donic. Wiosną możemy gotowe sadzonki przenieść na rabatę.

W jakiej ziemi sadzić żurawki?

Podłoże dla żurawki powinno być przepuszczalne, próchniczne, średnio wilgotne, o odczynie obojętnym. Sadząc roślinę warto wykopać dół znacznie większy niż rozmiar doniczki. Wypełniamy go żyzna ziemią, a na spodzie usypujemy warstwę drenażu.

Jak rozmnożyć funkie?

Funkiarozmnażanie

W tym celu roślinę należy wykopać i oderwać lub odciąć od niej jeden lub kilka fragmentów, w taki sposób aby każdy oddzielony fragment posiadał przynajmniej jeden pąk liściowy, który pozwoli na rozwój oddzielonej rośliny.

W jakiej ziemi sadzić funkie?

Najlepiej rosną w żyznej, zwięzłej i przepuszczalnej, lecz i stale lekko wilgotnej ziemi, o odczynie lekko kwaśnym (ph około 6,0). Większość gatunków i odmian preferuje miejsca wilgotne i zacienione, w których ich ozdobne liście mają najpiękniejsze kolory.

Kiedy obciąć funkie?

Po pierwszych przymrozkach liście host, które przemarzły systematycznie usuwać. Mogą stać się one siedliskiem zarodników grzybów chorobotwórczych. W tym okresie systematycznie obcinamy przekwitnięte kwiatostany. Liście całkowicie ścinamy dopiero wtedy, gdy całkowicie zżółkną i zwiędną.

Co posadzić między Żurawkami?

Żurawki o najbardziej dekoracyjnych liściach należy posadzić na pierwszym planie lub na obwódkach rabat. Ciekawie prezentują się na rabatach wśród niskich bylin, takich jak bodziszki, przywrotniki, funkie czy paprocie. Można je także zestawiać z tawułami, bukszpanem, iglakami i ozdobnymi trawami.

Dodaj komentarz