Spis Treści
Zwykle funkie sadzi się jednak obok roślin o delikatnej strukturze, które wydobywają kształt i kolor ich liści. Dobrym towarzystwem będzie dla nich przywrotnik miękki (Alchemilla mollis), jasnota plamista (Lamium maculatum), kocimiętka (Nepeta), paprocie lub tawułka (Astilbe).
Kiedy siać funkie?
Nasiona funkii zbieramy jesienią, gdy torebki nasienne wysychają i zaczynają pękać. Ponieważ są w pełni mrozoodporne, możemy je wysiać do gruntu (na rozsadniku) późną jesienią lub wczesną wiosną. Zwykle przynajmniej przez 6 miesięcy utrzymują pełną zdolność do kiełkowania.
Jak uprawiać funkie?
Wszystkie wymagają wilgotnego, żyznego, próchnicznego podłoża o lekko kwaśnym odczynie (wiosną i latem dobrze zasilić je nawozem). Posadzone już funkie warto wyściółkować warstwą kompostu o grubości 2-3 cm. Będzie on ograniczać utratę wilgoci, zahamuje rozwój chwastów, a także dostarczy składników pokarmowych do gleby.
Jak przezimować funkie?
W przypadku uprawy funkii w pojemnikach ważne jest solidne zabezpieczenie systemu korzeniowego roślin. Donice można wkopać do gruntu lub osłonić styropianem. Z wierzchu roślinę okrywa się ściółką (podobnie jak przy uprawie gruntowej).
Co pasuje do żurawek?
Żurawki o najbardziej dekoracyjnych liściach należy posadzić na pierwszym planie lub na obwódkach rabat. Ciekawie prezentują się na rabatach wśród niskich bylin, takich jak bodziszki, przywrotniki, funkie czy paprocie. Można je także zestawiać z tawułami, bukszpanem, iglakami i ozdobnymi trawami.
Co posadzić obok Brunery?
Rośliny sadzone w ich towarzystwie muszą być bardzo wytrzymałe, np. świecznica i rodgersja. Wśród brunery mogą rosnąć także duże odmiany funkii lub inne rośliny okrywowe o drobnych liściach czy paprocie lub tawułki.
Kiedy Rozsadzamy funkie?
Najlepiej jest to robić jesienią kiedy jeszcze są liście abyśmy wiedzieli jak uformować kępę, która zostaje na następne lata. Hosty są długowieczne więc potrzeba je też odpowiednio nawozić, ale o tym później. Funkie można też przesadzać wiosną, jednak należy to robić jak młode liście są już widoczne.
Kiedy Rozmnażamy funkie?
Podział rozrośniętych kęp funkii należy wykonać późnym latem lub wczesną wiosną. Wczesna wiosna jest o tyle dobrym terminem, że wówczas nad ziemię zaczynają wyrastać pąki liściowe. Wtedy dobrze widać, które funkie można podzielić i ile nowych roślin da się uzyskać z jednej kępy.
Kiedy wysiać Żurawki?
Żurawka Ogrodowa (Heuchera saunguinea) nasiona uprawa:
Nasiona żyrawki najlepiej jest wysiewać w IV-V do skrzynek lub na palety. Na miejsce stałe możemy je sadzić w VIII-IX w odstępach 20-30cm. Żurawki najlepiej się czują, kiedy są uprawiane na glebie żyznej, niezbyt suchej w miejscach lekko ocienionych.
Gdzie najlepiej sadzić funkie?
Najlepiej rosną w żyznej, zwięzłej i przepuszczalnej, lecz i stale lekko wilgotnej ziemi, o odczynie lekko kwaśnym (ph około 6,0). Większość gatunków i odmian preferuje miejsca wilgotne i zacienione, w których ich ozdobne liście mają najpiękniejsze kolory.