Z czym sadzić hosty?

Zwykle funkie sadzi się jednak obok roślin o delikatnej strukturze, które wydobywają kształt i kolor ich liści. Dobrym towarzystwem będzie dla nich przywrotnik miękki (Alchemilla mollis), jasnota plamista (Lamium maculatum), kocimiętka (Nepeta), paprocie lub tawułka (Astilbe).

Kiedy wysiewać hosty?

Generalnie biorąc, sadzenie funkii jest możliwe przez cały okres wegetacyjny, a więc od maja do początku października. Z tym, że okresy ekstremalnych upałów nie są raczej zalecane. Kiedy rośliny zostaną posadzone wiosną, mają dosyć czasu, aby wytworzyć nowe korzenie i rozrosnąć się zanim przyjdą pierwsze gorące dni.

Jak się sadzi hosty?

Możemy je sadzić od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Ukorzenione funkie sadzimy do wykopanego dołka 2-3 razy większego niż wielkość zakupionej doniczki. Po ułożeniu kłącza w dołku pozostałą przestrzeń wypełnić substratem torfowym wymieszanym z glebą ogrodową, a następnie podlać roślinę.

Jak uprawiać hosty?

Hosty najlepiej rosną w półcieniu, są jednak odmiany, które z powodzeniem można sadzić w słońcu oraz takie, które tolerują pełny cień. Funkie można sadzić pod drzewami lub krzewami, w towarzystwie roślin jednorocznych, bylin oraz roślin cebulowych kwitnących wiosną.

Z czym łączyć Żurawki?

Żurawki o najbardziej dekoracyjnych liściach należy posadzić na pierwszym planie lub na obwódkach rabat. Ciekawie prezentują się na rabatach wśród niskich bylin, takich jak bodziszki, przywrotniki, funkie czy paprocie. Można je także zestawiać z tawułami, bukszpanem, iglakami i ozdobnymi trawami.

Jakie podłoże do Funki?

Wymagania uprawowe funkii

Funkie najlepiej rosną w żyznej, przepuszczalnej glebie o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,0). Podłoże powinno być lekko wilgotne (w suchym hosty rosną słabo).

Kiedy rozmnażać hosty?

Otóż wiosna jest dobrym czasem na rozmnażanie host, ponieważ wychodzą nad ziemię pąki liściowe i łatwo możemy zauważyć, czy roślina jest na tyle duża, że można ją dzielić. Sadzonki wysadzamy na nowe miejsce, zachowując między roślinami odpowiednie odległości, które zależą od siły wzrostu danej odmiany.

Kiedy siać funkie?

Nasiona funkii zbieramy jesienią, gdy torebki nasienne wysychają i zaczynają pękać. Ponieważ są w pełni mrozoodporne, możemy je wysiać do gruntu (na rozsadniku) późną jesienią lub wczesną wiosną. Zwykle przynajmniej przez 6 miesięcy utrzymują pełną zdolność do kiełkowania.

Kiedy wysiać Żurawki?

Żurawka Ogrodowa (Heuchera saunguinea) nasiona uprawa:

Nasiona żyrawki najlepiej jest wysiewać w IV-V do skrzynek lub na palety. Na miejsce stałe możemy je sadzić w VIII-IX w odstępach 20-30cm. Żurawki najlepiej się czują, kiedy są uprawiane na glebie żyznej, niezbyt suchej w miejscach lekko ocienionych.

Jak przezimować funkie?

W przypadku uprawy funkii w pojemnikach ważne jest solidne zabezpieczenie systemu korzeniowego roślin. Donice można wkopać do gruntu lub osłonić styropianem. Z wierzchu roślinę okrywa się ściółką (podobnie jak przy uprawie gruntowej).

Dodaj komentarz