Jakie są rośliny podporowe?

Występują przede wszystkim u roślin rosnących w lasach tropikalnych gdzie podłoże jest bardzo podmokłe (np. u figowców, palm, filodendronów, pandanów). Wśród roślin uprawnych korzenie podporowe wytwarza kukurydza zwyczajna.

Jakie rośliny mają łodygi czepne?

czepne: psianka słodkogórz (czepne pędy boczne), przytulia czepna (czepne włoski), bluszcz pospolity (czepne korzenie), dzika róża (kolce), groch zwyczajny (wąsy pochodzenia liściowego), winorośl właściwa (wąsy pochodzenia pędowego).

Jakie rośliny nie mają korzeni?

Oplątwy (łac. Tillandsia) to epifity, czyli rośliny, które zostały tak ukształtowane przez naturę, że nie potrzebują do życia ziemi. Zasiedlają konary drzew i żywią się tym co daje im powietrze i opady deszczu, gdyż w ogóle nie posiadają korzeni.

Jakie rośliny mają korzenie czepne?

Korzenie czepne występują u epifitów lub pnączy (np. u bluszcza), które przymocowują do podłoża (murów, nagich skał, gałęzi i pni innych roślin).

U jakich roślin występują ssawki?

<- Korzenie ssawki

  • występują u roślin pasożytniczych i półpasożytniczych np. jemioła.
  • roślina pobiera za pomocą ssawek wodę lub substancje odżywcze ze swojego żywiciela.

Jakie rośliny mają ssawki?

Przedstawicielem jest np. kanianka. Po wykiełkowaniu z nasiona jej ssawki wnikają do gleby i z nasiona wyrasta długi, cienki pęd, który zatacza koła, aż trafi na roślinę żywicielską. Wówczas pędy kanianki owijają się wokół łodygi żywiciela zapuszczając ssawki.

Jakie rośliny mają łodygi spichrzowe?

Przykładem roślin wykształcających łodygi spichrzowe są kaktusowate . Cebula – są silnie skróconymi pędami podziemnymi, składającymi się z krótkiej łodyżki, zwanej piętką, i gęsto na niej osadzonych liści zmodyfikowanych do postaci łuski magazynującej zapasy.

Co posiada łodygę Zielna?

Łodygi zielne są charakterystyczne dla roślin, u których zachodzi tylko wzrost pierwotny (nie przyrastają na grubość). Obumierają na koniec każdego sezonu wegetacyjnego. Występują u roślin jednorocznych, dwuletnich i bylin np. marchew, mak polny, mniszek lekarski.

Jaka roślina ma liście spichrzowe?

Liście spichrzowe – przekształcone liście przechowujące składniki pokarmowe. Takie liście występują np. w cebulach u bylin czy w główce kapusty warzywnej głowiastej. Pełnią funkcję organów spichrzowych.

Jakie rośliny mają korzenie spichrzowe?

Korzenie spichrzowe:

  • Gromadzą substancje zapasowe;
  • Przykłady: burak, marchew, seler, pietruszka.

Dodaj komentarz