Spis Treści
Bluszcz rozmnażamy za pomocą sadzonek wierzchołkowych. Wiosną tniemy szczytowe fragmenty pędów na długość około 15 cm, umieszczamy po kilka sztuk w wilgotnym, przepuszczalnym podłożu i ustawiamy w inspekcie. Po około 3-4 tygodniach sadzonki są ukorzenione.
Jak rozrasta się bluszcz?
Pędy tniemy ostrym nożem lekko na ukos. Następnie usuwamy z sadzonki kilka dolnych liści i umieszczamy ją w ziemi. Sadzonki bluszczu pobierane w okresie od wiosny do końca lata ukorzeniają się zazwyczaj w ciągu 3-4 tygodni. Sadzonki możemy też pozyskać z długich pędów.
Jaki nawóz do bluszczu pospolitego?
Bluszcze pospolite nawozi się od maja do lipca.
Polecane są nawozy do roślin pnących, jak Nawóz granulowany do powojników i pnączy. Na balkonie można też używać nawozu do roślin ozdobnych z liści, np. Nawóz w płynie Zielone Liście.
Jak szybko rośnie bluszcz na balkonie?
Bluszcz – ciekawe odmiany
Są zimozielone i mrozoodporne. Roślina świetnie się czuje w naszym klimacie i ma najmniejsze wymagania. Szybko rośnie, około metra rocznie.
Jak dbac o bluszcz w domu?
Wszystkie bluszcze lubią glebę dobrze nawodnioną, co oznacza, że należy podlewać je dość często. Wiosną i latem, w okresie wegetacyjnym, podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne – rośliny należy podlewać wodą o temperaturze pokojowej, około 2 razy w tygodniu.
Czy bluszcz można hodować w domu?
Hedera, czyli bluszcz, to ogromna roślina roślin, które z zapałem czepiają się podpór, by piąć się w górę. Znaczna część z nich nadaje się wyłącznie do uprawy na zewnątrz, ale bardzo wiele można z powodzeniem uprawiać także w domu. Ładnie prezentują się zwisające pędy z wysokich szafek i kwietników.
Jak dbac o bluszcz?
Bluszcz lubi i miejsca zacienione, jasne, ale nie w pełnym słońcu. Nie może wyschnąć, ale nadmiar wody również nie jest dobry dla bluszczu. Jeśli roślina znajduje się w osłoniętym miejscu, np. na werandzie lub balkonie, regularne opryskiwanie wodą pomaga zapobiegać pojawieniu się przędziorka – „czerwonego pajączka”.
Jak skutecznie pozbyc się bluszczu?
Jeśli drzewo jest całkowicie zarośnięte bluszczem to należy usunąć warstwę bluszczu na wysokości 1.5 metra od gruntu i uwolnić podstawę drzewa. Po zakończonej pracy trzeba dokładnie obejrzeć drzewo i usunąć wszelkie pędy i kawałki korzeni, aby nie dopuścić do ponownego rozrostu. Ścięte pędy bluszczu należy wyrzucić.
W jakiej rozstawie sadzić bluszcz?
Rozsądna rozstawa bluszczu w rzędzie to od 30 cm do nawet 100 cm. Trzeba pamiętać, że bluszcz z czasem mocno się rozrasta i musi mieć przestrzeń, aby ładnie się prezentował.
Czym nawozić bluszcz Hedera?
Bluszcz: Czym najlepiej go nawozić? Szybkie tempo wzrostu bluszczu generuje konieczność nawożenia rośliny. Najlepiej w tym celu wykorzystać środek przeznaczony do roślin zielonych i doniczkowych. Wiosną i latem roślinę należy zasilać co dwa tygodnie, a zimą – co cztery tygodnie.