Czym zasilić bluszcz?

Bluszcze pospolite nawozi się od maja do lipca.

Polecane są nawozy do roślin pnących, jak Nawóz granulowany do powojników i pnączy. Na balkonie można też używać nawozu do roślin ozdobnych z liści, np. Nawóz w płynie Zielone Liście.

Jaka doniczka dla bluszczu?

Bluszcz może rosnąć przez dziesiątki lat. Jeżeli ktoś zamierza przez długi czas zdobić balkon zielenią bluszczu, powinien wybrać raczej głęboki pojemnik, niż zwykłą skrzynkę. Jeśli natomiast pnącze ma osiągnąć stosunkowo niewielkie rozmiary, wystarczy doniczka kwiatowa albo normalna balkonowa skrzynka.

Jak dbac o bluszcz na balkonie?

Bluszcz pospolity może pozostać na balkonie, jeśli rośnie w dużej donicy zabezpieczonej przed mrozem np. kawałkami styropianu. Roślinę trzeba podlewać podczas zimowych odwilży. Bluszcze wrażliwe na mróz trzeba jednak zabrać do domu i przechować w jasnym, chłodnym miejscu o wysokiej wilgotności powietrza.

Jakie podłoże do bluszczu?

Bluszcze najlepiej rosną w mieszance przepuszczalnej, dlatego warto stosować do ich uprawy podłoża torfowe, o odczynie lekko kwaśnym. Odpowiednie dla bluszczu jest podłoże dla roślin wilgociolubnych z Zielonego Parapetu. Roślinę od wiosny do jesieni warto zasilić raz na dwa tygodnie nawozem do roślin zielonych.

Czym pryskać bluszcz?

Jeśli bakterioza ta pojawi się w nasadzeniach, należy niezwłocznie wyciąć i spalić zakażone pędy, a potem opryskać rośliny środkami Biosept 33 SL (0,1%), następnie Miedzian 50 WP (0,3%).

Co zrobić żeby bluszcz rósł szybciej?

Aby utrzymać roślinę w dobrym zdrowiu i sprawić, że będzie szybciej rosła, powinniśmy dwa razy do roku podciąć pędy. Najlepiej jest robić to wczesną wiosną i późną jesienią, tuż przed nadejściem zimy, ponieważ dla bluszczu jest to okres największego wzrostu. Raz w miesiącu powinniśmy również zasilić roślinę nawozem.

Czy bluszcz potrzebuję dużej doniczki?

Hedera doniczkowa – przesadzanie

Nie zawsze trzeba wymieniać doniczkę na większą, czasami wystarczy tylko wymienić ziemię na świeżą. W czasie przesadzania możesz pobrać sadzonki wierzchołkowe. Szybko się ukorzeniają. To najprostszy sposób na rozmnożenie bluszczu doniczkowego.

Jaki ukorzeniacz do bluszczu?

Koniec pędu zanurzamy w ukorzeniaczu – preparacie ułatwiającym ukorzenianie sadzonek. Zwykle ma on postać proszku lub pudru i jest przeznaczony dla sadzonek zielonych, półzdrewniałych lub zdrewniałych. W przypadku sadzonek pobieranych późnym latem jest to ukorzeniacz dla sadzonek półzdrewniałych.

Jaka ziemia do bluszczu doniczkowego?

Dobrym podłożem dla bluszczu jest uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych. Pamiętajmy, że w okresie wzrostu bluszczu (wiosna, lato) podłoże musi być stale, umiarkowanie wilgotne, a do podlewania najlepiej wykorzystać wodę o temperaturze pokojowej.

Jak przezimować bluszcz na balkonie?

Zwykły bluszcz pospolity może pozostać na balkonie pod warunkiem, że przesadzimy go do dużej donicy bądź skrzyni, w której korzenie zostaną zabezpieczone przed mrozem (do środka pojemnika wkładamy np. kawałki styropianu). Roślinę trzeba koniecznie podlewać podczas zimowych odwilży.

Dodaj komentarz