Czy bluszcz może rosnac w doniczce?

Mało która roślina jest tak odporna i łatwa w uprawie jak to pnącze. Przy minimalnym nakładzie pracy może cieszyć oczy przez całe lata, jako że bluszcz jest wyjątkowo długowieczny i przy tym mrozoodporny. Chociaż bardzo dobrze rośnie w ogrodzie, daje się też bez problemu uprawiać w doniczkach i skrzynkach na balkonie.

Jak można rozmnożyć bluszcz?

Bluszcz rozmnażamy za pomocą sadzonek wierzchołkowych. Wiosną tniemy szczytowe fragmenty pędów na długość około 15 cm, umieszczamy po kilka sztuk w wilgotnym, przepuszczalnym podłożu i ustawiamy w inspekcie. Po około 3-4 tygodniach sadzonki są ukorzenione.

Jaka ziemia do bluszczu doniczkowego?

Dobrym podłożem dla bluszczu jest uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych. Pamiętajmy, że w okresie wzrostu bluszczu (wiosna, lato) podłoże musi być stale, umiarkowanie wilgotne, a do podlewania najlepiej wykorzystać wodę o temperaturze pokojowej.

Czy bluszcz potrzebuję dużej doniczki?

Hedera doniczkowa – przesadzanie

Nie zawsze trzeba wymieniać doniczkę na większą, czasami wystarczy tylko wymienić ziemię na świeżą. W czasie przesadzania możesz pobrać sadzonki wierzchołkowe. Szybko się ukorzeniają. To najprostszy sposób na rozmnożenie bluszczu doniczkowego.

Jak dbac o bluszcz w doniczce?

Wszystkie bluszcze lubią glebę dobrze nawodnioną, co oznacza, że należy podlewać je dość często. Wiosną i latem, w okresie wegetacyjnym, podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne – rośliny należy podlewać wodą o temperaturze pokojowej, około 2 razy w tygodniu.

Czy bluszcz może rosnac na dworze?

Bluszcz pospolity (Hedera helix) to jedno z najpopularniejszych pnączy. Roślina w Polsce dziko rośnie w środowisku naturalnym oraz w ogrodach. Niektóre odmiany doskonale nadają się także do uprawy w mieszkaniu, a inne świetnie sprawdza się na tarasie i balkonie.

Jak wyhodować sadzonki bluszczu?

Pędy tniemy ostrym nożem lekko na ukos. Następnie usuwamy z sadzonki kilka dolnych liści i umieszczamy ją w ziemi. Sadzonki bluszczu pobierane w okresie od wiosny do końca lata ukorzeniają się zazwyczaj w ciągu 3-4 tygodni. Sadzonki możemy też pozyskać z długich pędów.

Jak szybko rozrasta się bluszcz?

Bluszcz jest rośliną, która rośnie bardzo szybko, a roczny przyrost pędów może wynosić nawet 1 m. Z tego powodu jest najczęściej wybierany nie tylko do zazielenienia ścian domów czy altan, ale też do zakrycia ogrodzenia siatki. Jego ciemnozielone pnącza i ozdobne liście są niezwykle efektowne.

Jak ukorzenić Bluszcz w wodzie?

Bluszcz można bardzo łatwo rozmnożyć przez sadzonkowanie lub odkłady. Wystarczy uciąć kawałek pędu o długości 5-8 cm i umieścić w wodzie lub posadzić od razu w podłożu. Czasami dla zachowania pokroju roślinę tę należy przyciąć. Wtedy możemy też pobrać sadzonki.

Jaka ziemia do bluszczu pospolitego?

Bluszcz ceni sobie żyzną, dobrze przepuszczalną glebę o stałym poziomie wilgoci. Owszem, poradzi sobie i na słabszym podłożu o różnych odczynach – od słabo kwaśnego po zasadowy, ale najlepiej służy mu lekko wapienna ziemia wzbogacona kompostem.

Dodaj komentarz