Spis Treści
Przyczyną usychania młodych liści bywa niedobór wody. Bluszcz nie wymaga częstego podlewania, wystarczy raz w tygodniu, ale nie wolno dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Można go od czasu do czasu zraszać przegotowaną, chłodną wodą, aby zwiększyć wilgotność powietrza wokół rośliny.
Jaka doniczka dla bluszczu?
Bluszcz może rosnąć przez dziesiątki lat. Jeżeli ktoś zamierza przez długi czas zdobić balkon zielenią bluszczu, powinien wybrać raczej głęboki pojemnik, niż zwykłą skrzynkę. Jeśli natomiast pnącze ma osiągnąć stosunkowo niewielkie rozmiary, wystarczy doniczka kwiatowa albo normalna balkonowa skrzynka.
Jak poprowadzić bluszcz?
W Polsce bluszcz musi rywalizować z innymi roślinami, do tego stopnia, że jest pod ochroną! Z lasu nie wolno go wyrywać, a gdy w ogrodzie zapędzi się za daleko, wystarczy sekator (ja po prostu strzygę kosiarką wpełzające na trawnik pędy). Można też wybrać mniej ekspansywne odmiany (np. o biało-zielonych liściach).
Czy bluszcz potrzebuję swiatla?
Bluszcz najlepiej rośnie w miejscu półcienistym, oddalonym od okna i silnego nasłonecznienia. Liście rośliny są z wierzchu błyszczące, ciemnozielone z wyraźną siatką jasnożółtych nerwów, a pod spodem jaśniejsze i matowe. Odmiany o zielonych liściach najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych i cienistych.
Jak szybko rozrasta się bluszcz?
Bluszcz jest rośliną, która rośnie bardzo szybko, a roczny przyrost pędów może wynosić nawet 1 m. Z tego powodu jest najczęściej wybierany nie tylko do zazielenienia ścian domów czy altan, ale też do zakrycia ogrodzenia siatki. Jego ciemnozielone pnącza i ozdobne liście są niezwykle efektowne.
Jak rozrasta się bluszcz?
Pędy tniemy ostrym nożem lekko na ukos. Następnie usuwamy z sadzonki kilka dolnych liści i umieszczamy ją w ziemi. Sadzonki bluszczu pobierane w okresie od wiosny do końca lata ukorzeniają się zazwyczaj w ciągu 3-4 tygodni. Sadzonki możemy też pozyskać z długich pędów.
Czy bluszcz potrzebuję dużej doniczki?
Hedera doniczkowa – przesadzanie
Nie zawsze trzeba wymieniać doniczkę na większą, czasami wystarczy tylko wymienić ziemię na świeżą. W czasie przesadzania możesz pobrać sadzonki wierzchołkowe. Szybko się ukorzeniają. To najprostszy sposób na rozmnożenie bluszczu doniczkowego.
Jaki ukorzeniacz do bluszczu?
Koniec pędu zanurzamy w ukorzeniaczu – preparacie ułatwiającym ukorzenianie sadzonek. Zwykle ma on postać proszku lub pudru i jest przeznaczony dla sadzonek zielonych, półzdrewniałych lub zdrewniałych. W przypadku sadzonek pobieranych późnym latem jest to ukorzeniacz dla sadzonek półzdrewniałych.
Jaka ziemia do bluszczu doniczkowego?
Dobrym podłożem dla bluszczu jest uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych. Pamiętajmy, że w okresie wzrostu bluszczu (wiosna, lato) podłoże musi być stale, umiarkowanie wilgotne, a do podlewania najlepiej wykorzystać wodę o temperaturze pokojowej.
Jak dbac o bluszcz domowy?
Wszystkie bluszcze lubią glebę dobrze nawodnioną, co oznacza, że należy podlewać je dość często. Wiosną i latem, w okresie wegetacyjnym, podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne – rośliny należy podlewać wodą o temperaturze pokojowej, około 2 razy w tygodniu.