Spis Treści
Występują np. u kokoryczy. Haustoria (ssawki) występują u roślin żyjących kosztem innych organizmów roślinnych. Ssawki po rozpuszczeniu ścian komórkowych wnikają w głąb swoich żywicieli i czerpią z nich wodę (np.
Jakie są pasożyty wewnętrzne?
Do wewnętrznych zaliczamy pierwotniaki (lamblie), obleńce (owsiki, glisty, włosień) i płazińce (przywry, tasiemce). Na powierzchni ciała żyją natomiast wszy i świerzbowce. Do zewnętrznych pasożytów zaliczamy również komary i kleszcze, które żywią się krwią.
Gdzie żyją pasożyty?
Wbrew obiegowemu poglądowi, że pasożyty żyją jedynie w naszym jelicie grubym, można je odkryć w każdej części naszego ciała. Żyją w płucach, mięśniach, stawach, wątrobie, przełyku, krwi, oczach, a także w mózgu. Dostają się one do organizmu człowieka różnymi drogami.
Jakie rośliny mają korzenie ssawki?
U roślin naczyniowych będących pasożytami lub półpasożytami wykształciły się korzenie – ssawki. Wrastają one do tkanek przewodzących rośliny gospodarza i pobierają z nich potrzebne substancje.
Jakie rośliny mają liście Czepne?
Wąsy pochodzenia liściowego to całe liście lub ich części przekształcone w organy czepne, które służą roślinie do owijania się wokół różnych podpór. Występują u roślin pnących np. groszku pachnącego, grochu zwyczajnego i fasoli.
Które rośliny mają korzenie podporowe?
Występują przede wszystkim u roślin rosnących w lasach tropikalnych gdzie podłoże jest bardzo podmokłe (np. u figowców, palm, filodendronów, pandanów). Wśród roślin uprawnych korzenie podporowe wytwarza kukurydza zwyczajna.
Czym charakteryzują się pasożyty wewnętrzne?
Pasożyty wewnętrzne (endopasożyty) zamieszkują wnętrze ciała żywiciela (np. zarodziec malarii) lub jego przewód pokarmowy (np. tasiemce). Są to organizmy cechujące się bardzo uproszczoną budową ciała, zredukowanym przewodem pokarmowym, brakiem odnóży i niektórych narządów zmysłów.
Które z wymienionych pasożytów to pasożyty wewnętrzne?
tasiemce (tasiemiec uzbrojony, nieuzbrojony, bąblowcowy, bruzdogłowiec szeroki) i przywry (motylica wątrobowa, przywra krwi). Wśród obleńców (nicieni) są glisty ludzkie, świńskie, psie, kocie i inne, włośnie kręte, owsiki, włosogłówki, tęgoryjce dwunastnicy i filaria Bancrofta.
Jakie objawy są przy pasożytach?
Objawy pasożytów to m.in. nudności, osłabienie, biegunki, bóle brzucha, anemia, problemy skórne. Badanie na pasożyty może wykryć obecność pasożytów w kale, moczu, krwi lub innym materiale biologicznym.
Czy jaja pasożytów są widoczne gołym okiem?
Jaja pasożytów są odporne i mogą przeżyć pewien czas nawet bez żywiciela. Większość zarażeń odbywa się poprzez wypicie wody lub spożycie pokarmów zawierających jaja pasożytów. Jaja te nie są widoczne gołym okiem i nie mają wpływu na wygląd, zapach ani smak pokarmów i płynów.