Skąd bociany wiedzą kiedy wracać?

Ostatnie badania wskazują, że ptaki do orientacji w terenie korzystają z infradźwięków. Infradźwięki są to dźwięki o bardzo niskiej częstotliwości (o częstotliwości fal infradźwiękowych można przeczytać tutaj), niesłyszalne dla ludzkiego ucha.

Jak bociany znajdują drogę?

Ptaki wędrowne lecąc na południe trzymają się ściśle wyznaczonej trasy, a podczas lotu kierują się również położeniem Słońca (ptaki wędrujące w ciągu dnia) i gwiazd (ptaki wędrujące w ciągu nocy) lub polem magnetycznym Ziemi, albo orientują się po linii brzegowej mórz.

Gdzie w tej chwili są bociany?

Tak, już są w Polsce pierwsze bociany. W 2022 roku przyleciały dwa dni przed kalendarzowym początkiem wiosny. Jak donosi Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi pierwszy bocian przyleciał 19 marca. W godzinach wieczornych pojawił się na gnieździe w Rakowie-Czachach pod Łomżą.

Jak bociany Nawiguja?

Wiadomo, że podczas swoich migracji ptaki nawigują wyczuwając pole magnetyczne Ziemi – jednak dokładny mechanizm tej nawigacji nie jest jasny. Gołębie prawdopodobnie korzystają z magnetytu w swoich dziobach.

Dlaczego bociany wracają?

Otóż w Afryce w okresie letnim panują susze, w skutek których latem występuje niedobór pożywienia. Bociany wiedzą, że nie będą w stanie odchować tam młodych, dlatego każdego roku na wiosnę wracają do swoich miejsc lęgowych, na których jest w tym czasie dostateczna ilość pokarmu.

Skąd bociany wiedzą kiedy lecieć do Afryki?

Ekspertka tłumaczyła także, że ptaki kierują się głównie instynktem, ale w czasie migracji korzystają także z „wiedzy” o długości dnia, kątów padania promieni słonecznych. – Ptaki potrafią też odczytywać pole magnetyczne – mówiła Gryplewska. Tłumaczyła też, co dzieje się z ptakami, które zgubią drogę.

Na co są narażone bociany podczas podróży?

W czasie wędrówki bociany (tak jak inni migranci) są narażone na kaprysy pogody, a nierzadko jej dramatyczne załamania. Muszą omijać ogniska wojen i konfliktów, którymi, tak się pechowo składa, usiana jest ich trasa.

Jak żyją bociany w Afryce?

Większość bocianów białych pod wpływem instynktu odbywa dalekie wędrówki. Na zimę opuszczają Europę i udają się do krajów afrykańskich, natomiast wiosną wracają do nas w celu odbycia lęgów. Zdarzają się jednak wśród nich osobniki, które młode wychowują zimą.

Co jedzą bociany w podróży?

Łapane bywają przez bociany łasice, młode zające, a nawet młode piżmaki. Na południu Europy dochodzą do tej listy susły i chomiki. Obserwowaliśmy kiedyś z kolegami krąg kilku bocianów chcących upolować otoczonego tak gronostaja, a więc stosunkowo dużą ofiarę.

Czy są już bociany w Polsce 2021?

Do naszego kraju przyleciały już również bociany. To jasny znak, że wiosna rozkręca się w Polsce na dobre. Warto podkreślić, że póki co możemy zaobserwować tylko pierwszą falę przylotu bocianów. Szacuje się, że ich główny przylot będzie miał miejsce na przełomie marca i kwietnia 2021.

Dodaj komentarz