Na czym rośnie awokado?

Jaka ziemia do awokado? Awokado w doniczce najlepiej czuje się w podłożu zbliżonym do naturalnego, dlatego możemy kupić na przykład uniwersalną ziemię dla roślin domowych i wymieszać ją z perlitem lub wykorzystać mieszankę piasku i torfu (w proporcji 1:2).

Jak wyrasta awokado?

Awokado po wykiełkowaniu rośnie dość szybko. Gdy osiągnie wysokość kilkudziesięciu centymetrów, warto go przyciąć. Dzięki temu będzie miało atrakcyjniejszy, gęsty, krzewiasty pokrój. Co 2-3 lata warto roślinę przesadzić do większej donicy.

Kiedy rośnie awokado?

Rozmnażanie z pestki

Musimy pamiętać, że rośliny uzyskane z pestki zaowocują dopiero po 8-10 latach uprawy, podczas gdy egzemplarze rozmnażane wegetatywnie potrafią wydać owoce już po 2-3 latach. Jeśli jednak bardziej zależy nam na satysfakcji z uprawy niż na owocach awokado, możemy spróbować uzyskać roślinę z pestki.

Jak rośnie awokado w domu?

Awokado możemy wyhodować z pestki. Pamiętajmy, żeby umieścić ją w ziemi bardziej spiczastym końcem do góry. Drzewka awokado rosną dość szybko, muszą mieć jednak zapewnione ciepło i wilgoć. Niestety doczekanie się owoców awokado w domowych warunkach jest dość trudne.

Czy awokado urośnie z pestki?

Oczywiście! Bez problemu można uzyskać soczyście zielone drzewko, sadząc w donicy pestkę awokado. Z właściwie pielęgnowanej sadzonki ma szansę wyrosnąć okazała roślina, którą da się przystrzyc do wybranego kształtu.

Czy awokado rosnie na drzewie?

owoców klimakterycznych, które dojrzewają po zerwaniu (podobnie jak np. jabłka, pomidory, borówki, czy śliwki). Nawiasem mówiąc, awokado nie dojrzewają na drzewie, ale twarde, „zielone” owoce, spadają na ziemię i tam szybko stają się miękkie. Na plantacjach zrywa się je, kiedy uzyskają handlową wielkość.

Ile kiełkuje awokado?

Awokado kiełkuje mniej więcej po czterech tygodniach. Gdy słoik wypełnią korzenie, a z pestki zacznie wyrastać roślinka, delikatnie oddzielamy tę ostatnią od pestki i wsadzamy ją do żyznej ziemi.

Jak uprawiać awokado?

Awokado lubi podłoże zbliżone do tego, w którym rośnie naturalnie. Szczególnie trudny w uprawie tej rośliny może okazać się okres zimowy, ponieważ wtedy znajduje się ona w fazie spoczynku. Zimą awokado wymaga tego, aby podlewać je minimalnie i najlepiej ustawić je w dobrze nasłonecznionym miejscu.

Jak przesadzić awokado do doniczki?

Kiedy Twoje awokado mierzy około 15 cm, jest to znak, aby przesadzić awokado do doniczki. Na dnie szerokiej doniczki, rozsyp warstwę drenującą pestkę w postaci żwiru. Umieść roślinkę. Na nią nanieś ziemię wymieszaną z kilkoma łyżkami nawozu naturalnego, tak by łodyga wystawała ponad ziemię.

Kiedy sadzić awokado do doniczki?

Awokado lubi wilgotne podłoże, więc latem podlewamy roślinę obficie. Wiosną i jesienią wystarczy podlewać ją dwa razy w tygodniu. Zimą zaś możemy dać roślinie odpocząć i podlewać raz w tygodniu. Młode rośliny musimy raz do roku przesadzać do większej doniczki – najlepiej robić to na wiosnę.

Dodaj komentarz