Kiedy wysiać nasiona pomidorów?

Najlepszym terminem na wysiew pomidorów jest początek marca, maksymalnie do połowy marca. Niektórzy po zimie nie mogą się doczekać prac ogrodowych i wysiewają nasiona pomidorów już na początku lutego.

Jak z nasion wyhodować pomidory?

Aby to zrobić, należy włożyć nasiona z miąższem do szklanki wypełnionej wodą i pozostawić ją w ciepłym miejscu na trzy dni. Raz dziennie należy w niej zamieszać. Nasion nie powinno się trzymać w szklance dłużej niż zalecane trzy dni, gdyż zaczną kiełkować.

Jak długo rośnie pomidor z nasion?

W naszym klimacie produkcja właściwiej wielkości rozsady (ok. 15-30 cm) trwa od 5 do 8 tygodni, co daje nam 2 miesiące.

Jak się sieje pomidory?

Otóż nasiona pomidorów powinny być wysiewane równomierne. Po wysianiu ich przykrywamy pomidory cienką warstwą ziemi, która powinna mieć grubość około 0,5-1 cm. Po okryciu nasion ziemią musimy delikatnie zwilżyć podłoże, pamiętając, by robić to bardzo delikatnie, tak, by nie wymyć nasion z gleby.

Kiedy wysiewać nasiona na rozsady?

Produkcję rozsady w domu lub w ocieplanej szklarni należy założyć w lutym i marcu. W późniejszym terminie temperatura na zewnątrz umożliwia już produkcję rozsady na rozsadniku lub pod osłonami z folii.

Kiedy najlepiej sadzić pomidory?

Kiedy sadzić pomidory do gruntu? Sadzenie pomidorów do gruntu można przeprowadzić po ostatnich przymrozkach, mniej więcej w połowie maja. Przesadzanie rozsad powinno się poprzedzić ich hartowaniem.

Jak zbierać nasiona z pomidora?

Zrywamy i kroimy go tak, aby mieć najlepszy dostęp do nasion. Nasiona wydłubujemy łyżeczką, ale można też palcem, jak komu wygodnie. Wkładamy je do drobnego sitka i bierzemy pod kran z wodą. Myjemy i płuczemy, lekko przecieramy przez sitko aby pozbyć się „galaretki” znajdującej się wokół nasion.

Jak sadzić pomidory w doniczce z pestek?

Procedura wysiewu nasion:

  1. Do każdego pojemniczka możesz wysiać 2-3 nasiona.
  2. Na środku wykonaj wgłębienie w ziemi na 0,5-1 centymetra.
  3. Umieść w dołku nasiona.
  4. Przysyp ziemią, która zebrała się wokół otworu.
  5. Podlej delikatnie letnią wodą, uważając aby nie wypłukać nasion w głąb doniczki.

Jak przyspieszyć kiełkowanie pomidorów?

Pierwszym z nich jest moczenie – zanim umieścimy nasiona w glebie, przechowujemy je w wodzie przez ok. 12-24 godzin. Dzięki takiemu zabiegowi twarda osłona nasion zmięknie, co ułatwi ich kiełkowanie. W przypadku dużych i twardych nasion warto również zastosować drobnoziarnisty papier ścierny.

Jak długo kiełkują nasiona pomidorów?

Wysiew nasion pomidora powinien być jednak przeprowadzany w ciepłym miejscu, ponieważ do kiełkowania wymagają one temperatury min. 14-16o C, optymalnie 22-24o C. W temperaturze 20-25o C nasiona zaczynają kiełkować już po ok. 3-6 dniach.

Dodaj komentarz