Spis Treści
Małe siewki mogą być przesadzane bezpośrednio do gruntu albo do doniczek i pojemników. Przed wysadzeniem do gruntu trzeba się koniecznie upewnić, czy nie ma niebezpieczeństwa przymrozków. Odpowiednią porą do sadzenia jest okres od połowy do końca maja.
Co ile sadzić kocimiętkę?
Kocimiętka należy do silnie rozrastających się bylin, dlatego poszczególne egzemplarze należy sadzić w odstępach 30 cm.
W jakiej ziemi sadzić kocimiętkę?
Kocimiętka najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku i w żyznym, przepuszczalnym podłożu. Dobrze znosi krótkotrwałe susze, jednak w czasie długotrwale utrzymującej się bezdeszczowej pogody wymaga podlewania. Wyższe odmiany mogą wymagać podpór. Roślinę po pierwszym kwitnieniu warto przyciąć – wtedy zakwitnie ponownie.
Jak rozrasta się kocimiętka?
Ma mocne pędy, które dość silnie się rozrastają, tworząc gęste kępy o pokroju krzewiastym. Pędy kocimiętki, która posadzona jest w półcieniu lub cieniu, zaczynają się pokładać. Kocimiętka Faassena może dorastać do około 30-40 cm, jednak zdarzają się rośliny większe – nawet osiągające 80-100 cm wysokości.
Kiedy obcinać kocimiętkę?
Cięcie wykonaj jesienią, odrośnie mocniejsza wczesną wiosną lub pod koniec zimy. Czasami wystarczy lekkie przycięcie rośliny, ale większość ogrodników po okresie kwitnienia przycina kocimiętkę do połowy jej rozmiarów. W celu przedłużenia kwitnienia można także przycinać przekwitłe kwiaty w okresie kwitnienia.
Jak Wysiac kocimiętkę?
Roślina nie jest wymagająca, można ją wysiewać prawie wszędzie, w ziemi o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Nie lubią gleby podmokłej. Kocimiętka musi być posiana płytko – maksymalnie na głębokość 0,5 cm. Najlepiej nasiona rozsypać i lekko poprószyć ziemią albo przyklepać dłonią.
Jak sadzić kocimiętkę w doniczce?
Możesz zasadzić jedną roślinkę w okrągłej doniczce lub kilka w większej – w takim przypadku pamiętaj, by zachować pomiędzy nimi odstępy ok. 30 cm. Kocimiętka nie wymaga intensywnej pielęgnacji – należy zapewnić jej dostęp do słońca i nie przesadzać z podlewaniem, gdyż nie lubi nadmiernej wilgoci.
Kiedy dzielić kocimiętkę?
Dlatego też koty czują się przy niej tak dobrze. Kolejną metodą sadzenia jest rozdzielenie kocimiętek poprzez sadzonki pędowe. Najlepszym okresem na przycinanie kocimiętki i podzielenie jej na mniejsze sadzonki to kwiecień i koniec maja.
Z czym sadzić kocimiętkę?
Kocimiętka to wspaniała bylina rabatowa, znakomicie komponująca się takimi roślinami, jak róże, kosaćce, lawenda, przywrotnik i roślinami skalnymi. Bylina ta doskonale nadaje się też na obwódki, które szczególnie malowniczo wyglądają wzdłuż ścieżek lub jako obramowanie trawnika.
Gdzie rośnie kocimiętka?
Niskie odmiany kocimiętki o szarych liściach
Najbardziej popularne kocimiętki są bylinami odpornymi na suszę, a swój najlepszy rozwój osiągają na stanowiskach ciepłych i słonecznych, na przepuszczalnym podłożu. Niskie odmiany dorastają do 20-30 cm, przy czym rosną bardziej w szerz, niż w górę i tworzą gęste dywany.