Kiedy są dni płodne

Owulacja zwykle przypada w środku cyklu, ale plemniki mogą przeżyć w ciele kobiety od 3 do 5 dni, a niekiedy nawet do 7 dni. Dlatego za dni płodne, uznaje się przedział od 7 dni przed owulacją do 3–4 dni po niej.
Wyświetl całą odpowiedź…

Dni płodne po okresie następują wówczas, gdy odczuwasz większą wilgoć, czyli nawet 3-4 dni przed jajeczkowaniem. Choć dokładnie w tym czasie nie dochodzi do zapłodnienia, jeśli odbyłaś stosunek i plemniki przetrwają do fazy owulacji, jeden z nich może połączyć się z Twoją komórką rozrodczą.

Na okres płodny przypada zatem od 3-7 dni przed owulacją do około 2 dni po owulacji. Szybko licząc, pozostały czas należy uznać za dni potencjalnie niepłodne.

Dni płodne oblicza się w ten sposób: należy obliczyć długość ostatnich 12 cykli miesiączkowych. Od najdłuższego cyklu należy odjąć 11 dni a od najkrótszego 18 dni. Uzyskane różnice wyznaczają granice okresu płodnego.

Poza podwyższeniem temperatury ciała po uwolnieniu komórki jajowej oraz zmianie koloru i konsystencji śluzu szyjkowego w pochwie, pojawia się również ból owulacyjny. Występuje on w okolicy jajnika po uwolnieniu jajeczka z pęcherzyka Graffa, często towarzyszy mu również plamienie owulacyjne.

Śluz produkowany w drogach rodnych kobiety różni się konsystencją oraz ilością w różnych fazach cyklu. Tuż po miesiączce jest go mało, a jeśli się pojawia, jest lepki. Kiedy pojawia się go więcej, jest ciągnący się i przezroczysty, mówimy o dniach płodnych. Zazwyczaj pojawia się już na 6 dni przed owulacją.

Dodaj komentarz