Jak utrzymać długo gwiazdę betlejemską?

Gwiazda betlejemska wymaga dobrego oświetlenia oraz ciepłego miejsca. Roślina powinna stać z dala od przeciągów i bezpośredniego nasłonecznienia w temperaturze około 20°C. Odpowiednia pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej sprawi, że poinsecja przez długi czas będzie cieszyć swymi pięknymi, kolorowymi przykwiatkami.

Jak zachować gwiazdę betlejemską?

Dlatego pamiętajmy, by kupując poinsecję poprosić o dobre jej owinięcie i przetransportować ją do domu tak szybko jak to możliwe. Należy ją przechowywać w temperaturze 15–22 stopni Celsjusza i podlewać ostrożnie co dwa dni letnią wodą. Uwaga: należy przede wszystkim unikać nadmiaru wody, roślina nie może stać w wodzie.

Jak uratować gwiazdę betlejemską?

Gdy wilgotność powietrza jest silnie obniżona, najczęściej z powodu włączonych kaloryferów, liście gwiazdy betlejemskiej zaczynają stopniowo, od dołu łodyg żółknąć, zasychać, zwijać się i opadać. Aby roślina zachowała świeżość na dłużej, warto codziennie zraszać liście letnią wodą.

Kiedy obciac gwiazde betlejemska?

Wiosną przycina się gwiazdy betlejemskie o połowę. Cięcie poprawia kształt poinsecji oraz skłania je do rozkrzewiania. Przycinać można także sadzonki, gdy się ukorzenią i zaczynają rosnąć. Ścina się im czubki.

Jak przechować gwiazdę betlejemską do świąt?

Zamiast wyrzucać, warto jednak dać jej szansę zakwitnąć w kolejnym roku. Nie trzeba wyrzucać rośliny, ponieważ ma szansę zakwitnąć na kolejne święta. Naukowcy z SGGW radzą, by przenieść ją w chłodniejsze miejsce, przyciąć pędy i nie podlewać. Po jakimś czasie wypuści nowe.

Jak przechować gwiazdę betlejemską na drugi rok?

Przechowywanie gwiazdy betlejemskiej: pielęgnacja poinsecji po przyniesieniu ze sklepu

  1. W okresie wzrostu podlewamy roślinę regularnie, ale oszczędnie, tak aby nigdy nie stała w wodzie. …
  2. Zasilamy co dwa tygodnie (lub rzadziej) mineralnym nawozem o niskiej zawartości azotu!

Jak dbać o kwiat gwiazdy betlejemskiej?

Pamiętajmy, że gwiazda betlejemska potrzebuje rozproszonego światła. Najlepiej rośnie w żyznej, próchniczej glebie o odczynie 5-6,5 pH. Warto raz na 2-3 tygodnie zasilać okaz nawozem do roślin kwitnących. Optymalna temperatura dla gwiazdy betlejemskiej to od 16 do 22 stopni Celsjusza.

Jak dbać o gwiazdę betlejemską po przekwitnięciu?

Co zrobić z gwiazdą betlejemską gdy przekwitnie – 3 rady

  1. Skróć jej pędy. Jeśli roślina jest krzaczasta, przytnij ją tak, by na bocznych gałązkach pozostały tylko. …
  2. Wynieś do chłodnego miejsca. Nie musi być jasne, ważne, by temperatura nie przekraczała 12-15°C. …
  3. Przesadź do większej doniczki. Zrób to w marcu lub kwietniu.

Co zrobić z gwiazda betlejemska po świętach?

Jeśli chcemy, by gwiazda zakwitła ponownie, to jej uprawę powinniśmy prowadzić w specjalny sposób już od Bożego Narodzenia. Jej barwny kwiatostan utrzymuje się po świętach czasem przez kilka miesięcy, a gdy roślina go już straci (zwykle następuje to wiosną) przycinamy jej pędy nad 2-3 oczkiem (licząc od dołu pędu).

Jak dbać o gwiazdę betlejemską podlewanie?

Kwitnąca gwiazda betlejemska wymaga dosyć dużej wilgotności – ziemia musi być stale wilgotna. Zaleca się podlewać poinsecję dwa razy w tygodniu „od góry” (w okresie kwitnienia i wzrostu można roślinę nawozić – co dwa tygodnie podczas podlewania).

Dodaj komentarz