Jak sprawdzic jajka czy sa dobre

Zepsute jajka, w przeciwieństwie do świeżych, wypełnione powietrzem. Dlatego najskuteczniejszym sposobem jest przeprowadzenie testu świeżości jaj w wodzie. Trik jest prosty. Jeżeli położymy jajko poziomo na dnie naczynia, a ono po chwili obróci się pionowo i uniesie do góry, to znaczy, że jest stare.

Dokonując prześwietleń w czasie wylęgania hodowca może kontrolować czy w jajku zalężonym prawidłowo rozwija się zarodek. W przypadku kiedy widać czerwoną siateczkę powstających naczyń krwionośnych rozchodzącą się od małego punktu oznacza to, że jajo jest zapłodnione i zawiera zdrowo rozwijający się embrion.

Trik jest prosty. Jeżeli położymy jajko poziomo na dnie naczynia, a ono po chwili obróci się pionowo i uniesie do góry, to znaczy, że jest stare. Jeżeli jajko uniesie się troszkę do góry, to jego świeżość także jest wątpliwa.

Rozpoznanie po zapachu to chyba najmniej przyjemny, jeśli trafi się zbuk. Jajko świeże pachnie neutralnie, ma jedynie delikatnie wyczuwalny zapach. W zbuku zachodzą procesy gnilne wewnątrz skorupki, a wydzielany siarkowodór powoduje okropny odór.

Przekrawając ugotowane jajo, choćby do popularnej sałatki warzywnej, zobaczymy, w którym miejscu znajduje się żółtko. W świeżym produkcie żółtko powinno znajdować się dokładnie po środku ugotowanego białka. Żółtko, które w ugotowanym jaju znajduje się tuż przy krawędzi białka, oznacza produkt mniej świeży.

Zepsute jajka, w przeciwieństwie do świeżych, są wypełnione powietrzem. Dlatego najskuteczniejszym sposobem jest przeprowadzenie testu świeżości jaj w wodzie. Trik jest prosty. Jeżeli położymy jajko poziomo na dnie naczynia, a ono po chwili obróci się pionowo i uniesie do góry, to znaczy, że jest stare.

Oczywiście po rozbiciu skorupki jesteśmy od razu w stanie stwierdzić, czy jajko jest zepsute – powie nam o tym silny zapach siarkowodoru, czyli tego samego gazu, który unosił je w wodzie.

Wystarczy wziąć jajko i zakręcić nim na gładkim blacie (jak bączkiem) Surowe jajko po chwili się zatrzyma, natomiast ugotowane będzie nadal się kręciło.

Dodaj komentarz