Jak sprawdzić czy tarcze hamulcowe są do wymiany

Skąd wiedzieć, kiedy wymienić tarcze hamulcowe? Trzeba zmierzyć je suwmiarką. Zużycie pierścienia trącego już o 2 mm z każdej strony jest sygnałem, że tarczom należy się wymiana. Stara „mądrość” ludowa głosiła, że tarcza jest w porządku, dopóki się nie rozsypie.

Pierwszą oznaką zużycia jest pojawiający się wokół jej obwodu rant – środek tarczy się wyciera, a zewnętrzna ścianka zostaje. Warto przyjrzeć się stanowi tarczy, jeśli grubość rantu przekroczy jeden milimetr”. Każdorazowa wymiana klocków hamulcowych czy nawet zmiana koła jest dobrą okazją do kontroli stanu tarcz.

Drgania kierownicy, pulsowanie pedału hamulca i charakterystyczne piski dobiegające z okolic kół to wyraźne oznaki zużytych tarcz hamulcowych. Układ hamulcowy należy regularnie kontrolować, ponieważ od jego dobrego stanu zależy bezpieczeństwo jazdy.

Fachowcy twierdzą, iż tarcze hamulcowe wymagają wymiany zwykle po przejechaniu 70-80 tys. kilometrów. Niemniej zużycie tych podzespołów zależy od wielu rozmaitych czynników. Duże znaczenie mają typ i jakość tarcz.

Pomiar grubości części roboczej tarczy hamulcowej należy wykonać w kilku miejscach, począwszy od zewnętrznego brzegu, przesuwając się następnie wzdłuż promienia do jej osi obrotu. Zmierzone grubości tarczy hamulcowej pozwolą ocenić jej stopień zużycia oraz sprawdzić jak zmienia się jej grubość w kierunku promienia.

Dodaj komentarz