Jak sadzić klon zwyczajny?

Potrzebny jest palik, przytrzymujący młode drzewko. Podsadzanie pod klonem bylin albo innych roślin jest niekorzystne, ponieważ wytwarza on gęsty system korzeni także tuż pod powierzchnią. Pewnym rozwiązaniem jest umieszczenie w ziemi podczas sadzenia klonu pustych pojemników, w których można później posadzić rośliny.

Jak sadzić klon szczepiony?

Na start, do wykopanego dużego dołka należy dodać żyznej ziemi z kompostem. Przy sadzeniu należy jednocześnie wbić solidny palik o wysokości pnia i przywiązać go do drzewka mocnym sznurkiem. Klon kulisty jest całkowicie mrozoodporny, więc nie trzeba go okrywać na zimę.

Kiedy przycinamy klon szczepiony?

Roślina ta przycięta wczesną wiosną „płacze” – z ran po cięciu wyciekają soki, które osłabiają roślinę. Dlatego najlepiej cięcie tych roślin przeprowadzić po okresie pędzenia soków, czyli po wypuszczeniu pierwszych liści. Większe drzewa lepiej ciąć po całkowitym rozwoju liści.

Jak rozmnożyć klon?

Klony palmowe rozmnaża się za pomocą siewu (nasiona przed wiosennym siewem wymagają stratyfikacji), jednak wszystkie odmiany ozdobne uzyskuje się głównie za pomocą szczepienia (na podkładkach z klonu palmowego).

Kiedy sadzić klon pospolity?

Klon w ogrodzie: zasady pielęgnacji

Gatunki klonów mrozoodporne można z powodzeniem sadzić jesienią (październik, listopad), rośliny bardziej wrażliwe na ujemne temperatury zaleca się sadzić dopiero wiosną. Te ostatnie przez co najmniej kilka lat po posadzeniu wymagają przedzimowego okrycia.

Co posadzić między klonami kulistymi?

Bardzo dobrymi gatunkami będą także bluszcz pospolity, rumianka japońska, trzmielina Fortune’a i barwinek pospolity.

Jak dbac o klon?

Młode okazy w czasie susz powinno się podlewać, starsze dobrze znoszą niedobór wody i nie wymagają podlewania w ogóle. Klony rosnące na piaszczystym podłożu (lepiej tego unikać) powinno się sporadycznie dokarmiać, np. nawozami organicznymi. Klony pospolite można rozmnażać przez sadzonki.

Jak zaszczepić klon kulisty?

Zwykle w koronie zakłada się dwa pąki po przeciwnych stronach podkładki, stosunkowo blisko od siebie. Pozwala to na szybkie wyprowadzenie regularnej i symetrycznej korony. Gatunki o długich międzywęźlach (klony, jesiony) lub o rzadko rozłożonych na pniu pąkach, okulizujemy jak najbliżej węzła lub tuż nad pąkami.

Co posadzić pod klonem Globosum?

Należy sadzić go w miejscach półcienistych, pełne słońce może poparzyć jego piękne liście. Pod jego koroną można skomponować rabatę z roślin cieniolubnych, takich jak trzmielina Fortune’a 'Emerald Gaiety’, hosty czy brunera wielkolistna 'Jack Frost’.

Kiedy sadzić klon Globosum?

Klon kulisty to niezwykłe drzewko o wyjątkowym pokroju i kolorze liści, jego sadzenie przeprowadza się jesienią.

Dodaj komentarz