Jak przygotowac pestkę z awokado do sadzenia?

Wyjmując pestkę z owocu uważajmy, żeby jej nie uszkodzić. Awokado bardzo delikatnie przekrajamy na pół i wyjmujemy pestkę ze środka. Należy ją posadzić jak najszybciej po wyjęciu z owocu. W dolną część pestki wbijamy 2-3 wykałaczki (równolegle do podłoża, na którym leży).

Kiedy sadzić awokado?

Jak zasadzić awokado z pestki w doniczce? W momencie, gdy z pestki zacznie wychodzić coraz więcej korzeni, a na jej szczycie pojawi się pęd, będziesz mógł zasadzić awokado w doniczce. Należy jednak poczekać, aż z samej łodygi zaczną wyrastać pojedyncze liście i osiągnie ona wysokość około 15 cm.

Jak wysiać awokado?

Sposób zakryty sadzenia awokado

Napełnić ją przepuszczalną ziemią kwiatową i ulokować w niej pestkę tępym końcem do dołu. Nasiona nie zasypuje się całkowicie ziemią, pozostawiając 2/3 odkryte. Zaleca się wsadzić kilka nasion. W dobrych warunkach powinny wykiełkować po 2-3 tygodniach.

W jakiej ziemi sadzić awokado?

Awokado w doniczce najlepiej czuje się w podłożu zbliżonym do naturalnego, dlatego możemy kupić na przykład uniwersalną ziemię dla roślin domowych i wymieszać ją z perlitem lub wykorzystać mieszankę piasku i torfu (w proporcji 1:2). Nie zapomnijmy również o warstwie drenażowej i doniczce z otworami.

Ile kiełkuje pestka awokado?

Zasady rozmnażania awokado z pestki

Awokado kiełkuje mniej więcej po czterech tygodniach. Gdy słoik wypełnią korzenie, a z pestki zacznie wyrastać roślinka, delikatnie oddzielamy tę ostatnią od pestki i wsadzamy ją do żyznej ziemi.

Jak zasadzić awokado z pestki w ziemi?

Jak sadzić awokado? W obszernej donicy układamy warstwę drenującą złożoną ze żwiru lub keramzytu, a na nią sypiemy ziemię kompostową wymieszaną z kilkoma łyżkami nawozu. Na samej górze usypujemy warstwę czystej gleby i umieszczamy w niej pestkę. Wierzch pestki powinien znajdować się lekko poza ziemią.

Kiedy przesadzić awokado?

Młode awokado z pestki należy przesadzać raz w roku do większej doniczki. Z kolei, starsze warto przesadzać raz na 2 lub 3 lata. Jeśli chodzi o najlepszy czas na przesadzanie rośliny, jest to wiosna.

Jak posadzić awokado w doniczce?

Roślinę sadzimy w doniczce zbliżonej wielkością do pojemnika, w którym kiełkowały korzenie. Nie powinna być za duża. Wsadzamy pestkę tak, aby 2-3 cm wystawała ponad powierzchnię ziemi i uklepujemy dookoła. Nie zapomnijmy dobrze jej podlać- korzenie wszak przyzwyczajone są do świeżej wody.

Jak długo rośnie awokado?

Gdy awokado wypuszcza swój pierwszy pęd, pestka w charakterystyczny sposób pęka – jest to naturalne i nie szkodzi roślinie. Awokado co roku dość szybko i sporo przyrasta – 2-3 letnie drzewko może osiągnąć wysokość ok. 1,3 metra.

Jak Wykiełkowac awokado?

Wygodnym sposobem, który pozwala nam kontrolować fazę rozwoju pestki, jest umieszczenie jej w szklance z wodą (szerszą częścią w dół). Za pomocą dwóch wykałaczek wbitych w nasiono na 3 wysokości zanurza się je w wodzie. Pestka powinna zacząć kiełkować po ok. 2-4 tygodniach (czasem jednak znacznie dłużej).

Dodaj komentarz