Jak postepowac z gwiazda betlejemska?

Po świętach postawmy roślinę w pobliżu okna, ale z dala od gorącego grzejnika, i dbajmy, by nie ziębiły jej podmuchy wiatru wpadającego w czasie wietrzenia pokoju. Warto co 3-4 tygodnie zasilać ją nawozem zimowym. Roślina może zachować zarówno zielone liście jak i kolorowe „gwiazdy„.

Jak dlugo rosnie gwiazda betlejemska?

Poinsecja nadobna (Euphorbia pulcherrima) potocznie nazywana gwiazdą betlejemską, najpiękniej prezentuje się nie tylko w grudniu, ale przez cały okres kwitnienia – tj. listopad-marzec. Rośliny te zazwyczaj wyrzuca się po kwitnieniu, gdyż przyjęło się, że niełatwo jest doprowadzić do ich następnego kwitnienia.

Jak przechować gwiazdę betlejemską do następnego roku?

Zamiast wyrzucać, warto jednak dać jej szansę zakwitnąć w kolejnym roku. Nie trzeba wyrzucać rośliny, ponieważ ma szansę zakwitnąć na kolejne święta. Naukowcy z SGGW radzą, by przenieść ją w chłodniejsze miejsce, przyciąć pędy i nie podlewać. Po jakimś czasie wypuści nowe.

Jak przezimować gwiazdę betlejemską?

Jak przezimować gwiazdę betlejemską? Nawet właściwa pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej nie uchroni rośliny przed utratą liści pod koniec zimy. Jest to naturalne, gdyż w tym okresie roślina przechodzi w stan spoczynku. Wówczas należy skrócić jej pędy.

Jak rozmnażać gwiazdę betlejemską?

Gwiazdę betlejemską rozmnaża się wegetatywnie, przez sadzonki wierzchołkowe. Najlepiej robić to od kwietnia do czerwca. W tym celu odcinamy mocne, niezdrewniałe wierzchołkowe części pędów o długości 10-15 cm i ukorzeniamy je. Z sadzonek wierzchołkowych, po odcięciu wypływa biały sok.

Czy można przesądzać gwiazdę betlejemską?

Gwiazdę betlejemską powinno się przesadzać każdego roku, nawet jeśli doniczka nie stała się jeszcze za mała. Jeśli ma być użyta stara doniczka, trzeba ją dokładnie oczyścić przed ponownym przesadzeniem rośliny.

Jak duza rosnie gwiazda betlejemska?

Gwiazda betlejemska pochodzi z Ameryki Środkowej. W naturalnych warunkach to krzew lub niskie drzewo dorastające do 3 metrów wysokości. W doniczkach nie osiąga takich wymiarów.

Jak podcinać gwiazdę betlejemską?

PRZYTNIJ wszystkie pędy poinsecji tak, by na każdym zostało po kilka oczek z których rozwiną się nowe przyrosty. Tnij około 0,5 cm powyżej uśpionego pąka. Dla ochrony dłoni załóż rękawiczki, ponieważ gwiazda betlejemska wydziela mleczny, trujący sok. Podlej dokładnie roślinę, aby ziemia dobrze osiadła.

Jak zrobić stroik na cmentarz z gwiazdy betlejemskiej?

Podstawą stroika z gwiazdy betlejemskiej jest nasączona wodą gąbka florystyczna w kształcie pierścienia, którą oklejamy niebieskim filcem. Filc można przymocować klejem na gorąco za pomocą pistoletu.

Jak utrzymać gwiazdę betlejemską?

Aby poinsecja wybarwiła liście ponownie potrzebuje krótkiego dnia – t.j. nie więcej niż 10 godzin światła dziennie. Najlepszym sposobem uzyskania ładnego wybarwienia jest nałożenie na roślinę nieprzepuszczającego światła wiaderka bądź kartonu – na 14 godzin na dobę.

Dodaj komentarz