Jak kwitnie Clematis?

Clematis viticella (powojnik włoski) – dorasta do 3-4 m, ma ciemnofioletowe kwiaty o średnicy 4-5 cm. Odmiany wywodzące się z tego gatunku mają kwiaty różnej barwy o średnicy do 7 cm. Kwitną od czerwca do września, są wystarczająco mrozoodporne.

Jak uprawiać kwiat Clematis?

Podłoże dla clematisów powinno być stale lekko wilgotne, ale nie zalane. Dla ograniczenia wyparowywania wilgoci z podłoża warto stosować ściółkę. Dobrym sposobem jest także wyłożenie płaskich kamieni w obrębie podstawy pędu. Clematisy posadź w półcieniu, w żyznej i przepuszczalnej glebie.

Jakie kwiaty przy Powojnikach?

Powojniki na rabatach

Ponieważ kwitnienie powojników przypada na okres późnej wiosny i lata, dlatego wybór roślin towarzyszących jest bardzo duży. Dobrze jest dobierać do nich niskie byliny tworzące kępy i zasłaniające dolne partie pnączy, np. tawułki, kosmosy podwójnie pierzaste, liliowce, kocimiętki lub przywrotniki.

Czy Clematis powtarza kwitnienie?

Powojniki z grupy Atragene:

Są duże jak na Grupę Atragene – mają ponad 10 cm średnicy. Kwitną bardzo obficie wiosną na zeszłorocznych pędach (wcześniej niż odmiany wielkokwiatowe), w mniejszym stopniu powtarzają kwitnienie latem.

Jak długo kwitnie Clematis?

Jak długo kwitnie powojnik? Kwiatów tworzy się tyle, że aż trudno je zliczyć! Z reguły ich eksplozja przypada na czerwiec lub lipiec, ale niektóre odmiany potrafią kwitnąć, chociaż mniej obficie, aż do jesieni.

Ile razy w roku kwitnie Clematis?

Pielęgnacja i cięcie powojników

Powojniki wielkokwiatowe kwitną dwa razy w sezonie, przycinamy je w drugim roku po posadzeniu do wysokości około 70 cm, a w następnych latach do wysokości 100–150 cm.

Jakie podłoże do powojników?

Najlepsza ziemia do powojników ma odczyn lekko kwaśny do obojętnego tj. pH 5,5-7 i zawiera dużo próchnicy. Można zastosować również gotowe podłoże, zawierające mieszankę torfu o grubej strukturze, porowatości i elastyczności wraz z bazową dawką nawozu długo działającego Osmocote.

Czy obcinać przekwitłe kwiaty powojnika?

Powojniki kwitnące stopniowo i długo i mające kwiaty lub kwiatostany przeważnie pojedynczo osadzone na wierzchołkach długopędów trzeba ciąć indywidualnie, usuwając każdorazowo tylko przekwitłe kwiaty lub kwiatostany, pąki bowiem kwiatowe u niektórych odmian, pochodzących głównie od C.

Czy Clematis może rosnąć w doniczce?

Powojniki (Clematis), choć nie są to rośliny łatwe w pielęgnacji, doskonale nadaje się do oprawy doniczkowej. Poza powojnikami możemy uprawiać wiele innych roślin pnących – gatunków jednorocznych i wieloletnich – poznaj je i przeczytaj artykuł: Pnącza na balkon – najlepsze rośliny pnące do doniczek.

Jakie rośliny posadzić pod Clematisem?

Wiele gatunków pnączy dobrze rośnie w półcieniu, a nawet w cieniu. W takich miejscach warto posadzić bluszcz, trzmielinę Fortune’a, hortensję pnącą, przywarkę (do rozjaśniania ciemnych miejsc w ogrodzie świetnie nadaje się jej odmiana BURST OF LIGHT®) oraz krzewinki nie będące pnączami – barwinki i runiankę japońską.

Dodaj komentarz