Jak dobrać akumulator do auta

Pojemność akumulatora dobiera się po pojemności silnika i po ilości wyposażenia elektrycznego jakie posiada nasz samochód. Zasada, że im większy akumulator, tym lepszy, nie sprawdzi się w dużej ilości przypadków.

Ogólna zasada brzmi: im więcej odbiorników prądu w samochodzie (nowoczesne układy elektryczne), tym większa musi być pojemność baterii. Błędem będzie jednak zakup akumulatora o największej dostępnej pojemności. Należy wybrać taką pojemność amperogodzin, jaką sugeruje producent samochodu.

Krótko mówiąc: Dla mniej zaawansowanych technologicznie aut dobrym wyborem będzie akumulator tradycyjny lub ECM, z kolei właściciele samochodów hybrydowych powinni polegać wyłącznie na technologii AGM. Natomiast akumulatory żelowe nie powinny być stosowane jako akumulatory rozruchowe.

Podsumowując, po ogólnym przeglądzie akumulatorów, wracając do tematu diesla, najlepszym dla tego typu samochodów są akumulatory o wysokim prądzie rozruchowym, gdyż diesel potrzebuje większej mocy rozruchowej w przeciwieństwie do tradycyjnego benzyniaka.

Należy dobrać taką pojemność jaką przewidział producent samochodu. Zależy to m.in. od rodzaju i wielkości silnika, a także od wyposażenia auta. Pojemność wyrażona jest w amperogodzinach (Ah) i określa ilość energii dostarczanej przez akumulator w temperaturze 25 stopni Celsjusza, aż do momentu całkowitego rozładowania.

Dodaj komentarz