Jak dlugo może stac gwiazda betlejemska?

Same kwiaty gwiazdy betlejemskiej, usytuowane na szczytach pędów, są zaś niepozorne i w zasadzie nie decydują o walorach ozdobnych rośliny. Warto wiedzieć! Gwiazda betlejemska jest także uprawiana na kwiat cięty. W wazonie zachowuje trwałość przez okres 2-3 tygodni, a zatem dość długo.

Jak duza rosnie gwiazda betlejemska?

Gwiazda betlejemska pochodzi z Ameryki Środkowej. W naturalnych warunkach to krzew lub niskie drzewo dorastające do 3 metrów wysokości. W doniczkach nie osiąga takich wymiarów.

Jak Podlewac gwiazdy betlejemskiej?

Kwitnąca gwiazda betlejemska wymaga dosyć dużej wilgotności – ziemia musi być stale wilgotna. Zaleca się podlewać poinsecję dwa razy w tygodniu „od góry” (w okresie kwitnienia i wzrostu można roślinę nawozić – co dwa tygodnie podczas podlewania).

Jak podcinać gwiazdę betlejemską?

PRZYTNIJ wszystkie pędy poinsecji tak, by na każdym zostało po kilka oczek z których rozwiną się nowe przyrosty. Tnij około 0,5 cm powyżej uśpionego pąka. Dla ochrony dłoni załóż rękawiczki, ponieważ gwiazda betlejemska wydziela mleczny, trujący sok. Podlej dokładnie roślinę, aby ziemia dobrze osiadła.

Jak uratowac gwiazde betlejemska?

Gdy wilgotność powietrza jest silnie obniżona, najczęściej z powodu włączonych kaloryferów, liście gwiazdy betlejemskiej zaczynają stopniowo, od dołu łodyg żółknąć, zasychać, zwijać się i opadać. Aby roślina zachowała świeżość na dłużej, warto codziennie zraszać liście letnią wodą.

Czy można przesądzać gwiazdę betlejemską?

Gwiazdę betlejemską powinno się przesadzać każdego roku, nawet jeśli doniczka nie stała się jeszcze za mała. Jeśli ma być użyta stara doniczka, trzeba ją dokładnie oczyścić przed ponownym przesadzeniem rośliny.

Kiedy nawozić gwiazde betlejemska?

Nawożenie gwiazdy betlejemskiej

Poza okresem wegetacyjnym należy nawozić ją nawozem do roślin kwitnących co 2 tygodnie. Kupując poinsecję w grudniu, nie spiesz się więc z jej nawożeniem.

Jak rozmnażać gwiazdę betlejemską?

Gwiazdę betlejemską rozmnaża się wegetatywnie, przez sadzonki wierzchołkowe. Najlepiej robić to od kwietnia do czerwca. W tym celu odcinamy mocne, niezdrewniałe wierzchołkowe części pędów o długości 10-15 cm i ukorzeniamy je. Z sadzonek wierzchołkowych, po odcięciu wypływa biały sok.

Kiedy najlepiej kupic gwiazde betlejemska?

Wbrew powszechnej opinii kwiatami gwiazdy betlejemskiej nie są kolorowe, górne liście w kształcie gwiazdy, lecz małe pąki znajdujące się w samym środku. Poinsecje można kupić w różnych miejscach już od listopada. Jeśli chcesz cieszyć się nimi jak najdłużej, należy przed zakupem uważnie sprawdzić stan rośliny.

Jak przechować gwiazdę betlejemską na drugi rok?

Zamiast wyrzucać, warto jednak dać jej szansę zakwitnąć w kolejnym roku. Nie trzeba wyrzucać rośliny, ponieważ ma szansę zakwitnąć na kolejne święta. Naukowcy z SGGW radzą, by przenieść ją w chłodniejsze miejsce, przyciąć pędy i nie podlewać. Po jakimś czasie wypuści nowe.

Dodaj komentarz