Jak dbac o agamę brodata?

Na wolności agama brodata żyje w bardzo wymagającym środowisku o ogromnej dobowej amplitudzie temperatur. Dlatego w dzień powinniśmy nagrzewać terrarium dla agamy brodatej do około 30-34 stopni, zaś bezpośrednio pod źródłem ciepła, jakim jest żarówka, temperatura powinna sięgać 40 stopni.

Jak rozmnaża się agama brodata?

Agamy brodate bardzo łatwo rozmnażają się w niewoli. Samiec, gdy ma kontakt z samicą, rzuca się na nią i chwyta ją za kark. Jeśli samica nie wyrywa się to znaczy, że jest gotowa do kopulacji. Ciąża trwa od 3 do 4 tygodni, po około 2 tygodniach agama zaczyna nabierać „krągłości”.

Jak latwo oswoić agamę brodata?

Po zakupie agamy brodatej, powinniśmy dać jej 2 tygodnie na aklimatyzację. Ograniczamy w tym czasie wszelkie czynności w terrarium, jak i poza nim, do minimum, tak żeby umożliwić zwierzęciu komfortowe warunki do zapoznania się z jego nowym lokum. Po tym czasie, zaczynamy powoli przyzwyczajać agamę do naszej obecności.

Co zrobić jak moja agama nie chce jeść?

Połóż trochę owadów w miseczce może zje jak nie będziesz przy tym. Mączniki nie uciekną i ona jest napewno do nich przyzwyczajona więc może zje. Bardzo ważne jest żeby była miseczka z wodą w terra i żeby mogła się napić.

Co trzeba wiedzieć o Agamach brodatych?

Agamy brodate żyją głównie na terenach, na których w ciągu dnia temperatura sięga 40 st. C, a w nocy spada do około 20 st. C, trzeba więc zapewnić im w terrarium możliwość przebywania w zróżnicowanych temperaturach. W jednej części terrarium należy zamontować źródło ciepła (lampa/promiennik lub kabel grzewczy).

Ile trwa wylinka u agamy?

Agamy mające kilka miesięcy będą linieć raz na 1-2 miesiące. Razem ze zrzuceniem wylinki możemy bardzo często zaobserwować zmianę koloru jaszczurki lub nabranie bardziej intensywnych barw. Niekiedy kolorystyka zwierzaka zmienia się diametralnie z każdym kolejnym linieniem – jest to zupełnie normalne.

Jaka temperatura jest najlepsza dla agamy brodatej?

Jak ogrzewać agamę w terrarium

Aby odwzorować odpowiednie warunki dla agamy brodatej, powinniśmy zadbać o odpowiednią temperaturę w terrarium. Najbardziej optymalna temperatura dla agamy to 25-35 stopni Celsjusza do nawet 40 pod promiennikiem / na wyspie ciepła (przy wilgotności w terrarium na poziomie 50-60%).

Ile cm powinna mieć agama brodata?

Długość ciała 45-55 cm, w tym połowę stanowi ogon. Suche i ciepłe sawanny i stepy pokryte trawą.

Ile trwa ciaza agamy brodatej?

Samiec może delikatnie poranić samicę, dlatego po kopulacji warto sprawdzić czy agama brodata nie ma ran i ewentualnie je odkazić (np. jasnoróżowym roztworem nadmanganianu potasu). Po kopulacji najlepiej jest oddzielić samicę od samca, tak aby mogła przejść w spokoju ciążę, która trwa średnio 3-4 tygodni.

Jak zachęcić Agamę do jedzenia?

ja młode zawsze zachęcam podając im zieleninę ręką, imitując jej ruch – albo kręcę listki w palcach albo wodzę nimi przed agamą…..

Dodaj komentarz