Ile ryżu do sushi

Przyjmuje się, że na szklankę ryżu przypada szklanka wody. W 500 g paczce ryżu są 3 szklanki. Z tej ilości ugotowanego ryżu zrobicie 8 rolek sushi.

W 500 g paczce ryżu są 3 szklanki. Z tej ilości ugotowanego ryżu zrobicie 8 rolek sushi. Ale po kolei. Ryż wsypujemy do garnka, wlewamy zimną wodę i delikatnie mieszamy palcami, żeby ryż opłukać.

zalewamy ryż zimną wodą w proporcjach 1:1 lub 1:1,2 (ryż:woda), nie solimy! odstawiamy garnek na 10 minut. nacinamy kombu w kilku miejscach by uwolnić aromat podczas gotowania i kładziemy na wierzch ryżu. zakrywamy szczelnie pokrywką, stawiamy na gaz i doprowadzamy do wrzenia.

Na 0,5 kg ryżu potrzebujemy 7 łyżek octu ryżowego, 3-4 łyżki cukru, szczyptę soli (ilości na 0,5 kg ryżu), wszystko mieszamy w małym rondelku i podgrzewamy na malutkim ogniu mieszając do rozpuszczenia (nie gotujemy!). Dodajemy do ugotowanego ryżu i delikatnie mieszamy.

Zaprawę do sushi przygotowujemy w trakcie gotowania ryżu w proporcjach – 3 łyżki octu ryżowego, ½ łyżeczki soli oraz 2 łyżeczki cukru na szklankę suchego ryżu. Składniki mieszamy, aż sól i cukier rozpuszczą się.

Jak poprawnie płukać ryż? Najpierw zalewamy ryż zimną wodą, następnie delikatnie mieszamy (tak, aby nie pokruszyć ziaren ryżu), a na koniec odlewamy wodę. 2. Ryż zalewamy wodą i odstawiamy na 10 minut.

Dodaj komentarz