Ile płynął batory do usa

A następnego dnia statek wyruszył w pierwszą podróż na kierunku, z którego jest najbardziej znany – trasie Gdynia-Nowy Jork. Rejs trwał, w zależności od warunków pogodowych, 8 lub 9 dni.

Rejs trwał, w zależności od warunków pogodowych, 8 lub 9 dni. Dokładny szlak „Batorego” rozpoczynał się w Gdyni, pierwszym przystankiem była Kopenhaga, kolejnym dopiero Nowy Jork, w drodze powrotnej statek przypływał również do miasta Halifax w Kanadzie.

Podróż do Ameryki wiązała się wtedy z wydatkiem rzędu 209 dolarów. Tak było do 1969 r. Wycieczkowiec został zezłomowany dwa lata później w Hongkongu. Historię „Batorego” udokumentował fotograf Florian Staszewski, który przez 20 lat podróżował na pokładzie słynnego statku.

Rejs trwał 9 dni. W porównaniu do rekordzistów podróż trwała dosyć długo (wówczas Błękitną Wstęgę posiadał francuski transatlantyk Normandie, który pokonał Atlantyk w niecałe 4 dni). Aż do wybuchu wojny Batory regularnie pływał na trasach z Gdyni do Ameryki, wykonując łącznie 39 rejsów.

Cena obejmowała całkowite utrzymanie w czasie podróży morskiej i postoju w portach, łącznie z kosztami paszportu zbiorowego, wiz, opłat, lądowania i zaokrętowania. Poza rejsem, dodatkowo płatne były wycieczki w portach, gdzie cumował Batory.

W przeszłości były jedynym sposobem dostania się z Europy do Ameryki. Sezon na rejsy transatlantyckie, ze względu na warunki atmosferyczne, trwa od kwietnia do października. Podróż przez Atlantyk trwa średnio 7 – 8 dni.

Dodaj komentarz