Ile moczu potrzeba do badania

Pobrana próbka moczu do badania ogólnego powinna mieć od 50 do 100 mililitrów. Próbka do badania moczu na posiew może mieć kilka mililitrów. Pojemnik z pobraną próbką moczu należy szczelnie zamknąć i jak najszybciej dostarczyć do Punktu pobrań.

Pobrana próbka moczu do badania ogólnego powinna mieć od 20 do 100 mililitrów. Próbka do badania moczu na posiew może mieć kilka mililitrów. Pojemnik z pobraną próbką moczu należy szczelnie zamknąć i jak najszybciej dostarczyć do Punktu pobrań.

W celu wykonania posiewu moczu potrzebna jest niewielka ilość moczu, natomiast do badania ogólnego moczu najlepiej oddać mocz w ilości połowy przeznaczonego pojemnika, choć zazwyczaj wystarcza 50–100 ml.

mocz należy pobrać ze środkowego strumienia. Oznacza to, że trzeba oddać kilka mililitrów moczu do toalety, a następnie podłożyć pojemnik i skierować do niego strumień; pojemnik z moczem trzeba zabezpieczyć i dostarczyć do laboratorium w ciągu 2 godzin.

W przypadku posiewu moczu wystarczy kilka mililitrów, natomiast minimalna ilość moczu oddanego do badania ogólnego to 10–20 ml. O to, ile moczu potrzeba do badania u niemowlaka, warto zapytać bezpośrednio w laboratorium.

Do badania należy pobrać pierwszy mocz poranny. Mocz na badanie ogólne pobrać do pojemnika jednorazowego użytku (zakupionego w aptece). Mocz dostarczany w innych pojemnikach, np. butelki, słoiki nie jest przyjmowany do badań.

Mocz w jednorazowym, plastikowym pojemniku dostarczyć jak najszybciej po pobraniu [do 2 godzin]. Jeżeli jest to niemożliwe, materiał do czasu transportu należy przechowywać w lodówce w temp. 4 st. C [do 4 godz.].

Końcową porcję moczu należy znowu oddać do toalety. Pobrana próbka moczu do badania ogólnego powinna mieć od 50 do 100 mililitrów. Próbka do badania moczu na posiew może mieć kilka mililitrów. Pojemnik z pobraną próbką moczu należy szczelnie zamknąć i jak najszybciej dostarczyć do Punktu pobrań.

Podobnie jak u osoby dorosłej, to, ile moczu wystarczy do badania, zależy od rodzaju zleconego badania. W przypadku posiewu moczu wystarczy kilka mililitrów, natomiast minimalna ilość moczu oddanego do badania ogólnego to 10–20 ml.

Dodaj komentarz