Ile lumenów do salonu

Jest miejscem, w którym spędza się najwięcej czasu, dlatego zapewnienie odpowiedniego oświetlenia odgrywa niebagatelną rolę. Choć nie jest to kwestia jednoznaczna, zakłada się, że w salonie na każdy m2 powierzchni powinno przypadać ok 200-400 lumenów.

Salon. W salonie, podobnie jak w jadalni, warto zastosować żarówki o barwie ciepłej lub lekko ciepłej. Salon jest to miejsce związane z naszym odpoczynkiem i relaksem. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się kilka źródeł światła, można zastosować tu oświetlenie o różnej temperaturze barwowej.

Przyjęło się, że na każdy metr kwadratowy powierzchni, powinno przypadać około 200 lumenów. To wartość umowna, którą można zwiększyć np. wtedy gdy łazienka pozbawiona jest okna albo pokryta jest ciemnymi kolorami.

Optymalna moc dla zwykłej żarówki to 60 W (te jednak są już coraz rzadziej stosowane), a dla ledowej 6.5-8 W. Pamiętaj o odpowiedniej barwie – najlepsza jest naturalna, czyli taka o wartości 4000-5000K (oznaczenie znajdziesz na opakowaniu żarówki).

Swobodne przeglądanie gazety wymaga około 500 luksów na salonowym stole lub ławie. Uzyskanie takiej wartości wymaga ok. 5 W z lampy LED na 1 metr kwadratowy. Oznacza to, że w przypadku salonu o powierzchni 10 m2 potrzebne Ci będą dwie lampy LED o mocy 25 W.

Jeżeli chcesz wymienić 60- lub 75-watową żarówkę żarową nad stołem, potrzebny zamiennik, który będzie wytwarzał światło o wartości odpowiednio około 600 lub 750 lumenów. Sprawdź także temperaturę barwową. Powinna wynosić 3000-3500 K, co oznacza białe światło.

By dobrze oświetlić kuchnię, należy zapewnić około 300 do 400 lumenów na metr kwadratowy. Oświetlenie w kuchni należy rozplanować równomiernie.

Dodaj komentarz