Ile dni przed okresem są dni płodne

Dni płodne trwają zwykle 8-10 dni, 5 dni przed owulacją (ze względu na żywotność plemników) i 3-4 dni po owulacji (ze względu na żywotność jajeczka). Jest to okres, w którym kobieta może zajść w ciążę. Jedynie w czasie tych kilku dni w miesiącu plemniki mają możliwość zapłodnienia komórki jajowej kobiety.
Wyświetl całą odpowiedź…

Aby wyznaczyć swój własny kalendarz dni płodnych, musisz wyznaczyć dzień owulacji, czyli jajeczkowania podczas cyklu miesiączkowego. To moment, w którym dojrzała komórka jajowa przedostaje się do jajowodu. Bez względu na długość cyklu, owulacja wypada zwykle ok. 14 dni przed miesiączką.

Dni płodne po okresie następują wówczas, gdy odczuwasz większą wilgoć, czyli nawet 3-4 dni przed jajeczkowaniem. Choć dokładnie w tym czasie nie dochodzi do zapłodnienia, jeśli odbyłaś stosunek i plemniki przetrwają do fazy owulacji, jeden z nich może połączyć się z Twoją komórką rozrodczą.

Poza podwyższeniem temperatury ciała po uwolnieniu komórki jajowej oraz zmianie koloru i konsystencji śluzu szyjkowego w pochwie, pojawia się również ból owulacyjny. Występuje on w okolicy jajnika po uwolnieniu jajeczka z pęcherzyka Graffa, często towarzyszy mu również plamienie owulacyjne.

Dni płodne oblicza się w ten sposób: należy obliczyć długość ostatnich 12 cykli miesiączkowych. Od najdłuższego cyklu należy odjąć 11 dni a od najkrótszego 18 dni. Uzyskane różnice wyznaczają granice okresu płodnego.

Dodaj komentarz