Ile czasu plemnik dociera do jajeczka

Plemniki zdolne są do zapłodnienia średnio 24-48 godzin. W przyjaznych warunkach, w obecności śluzu płodnego w drogach rodnych kobiety, potrafią przeżyć nawet 5 dni. Płodnym okresem jest więc czas dwa dni przed owulacją i jeden dzień po.
Wyświetl całą odpowiedź…

Plemniki zwykle docierają do jajowodów w ciągu kilkunastu minut, ale nie są zdolne do zapłodnienia. Potrzebują około 6 godzin pobytu w szyjce macicy i przejścia przez proces tzw.

Gdy komórka jajowa kobiety w pełni dojrzeje, trafia do jajowodów, gdzie może oczekiwać tylko przez 24 godziny na zapłodnienie. Z milionów plemników do oocytu dociera ich około 3000 w ciągu pół godziny.

To oznacza, że kobieta w ciągu jednego cyklu menstruacyjnego może zostać zapłodniona przez maksymalnie 5 dni – od trzeciego dnia przed owulacją do drugiego dnia po owulacji. W czasie wytrysku do pochwy kobiety trafia od 200 do 500 milionów plemników.

Jajeczko zwykle żyje 12-24 godzin, choć podejrzewa się, że do zapłodnienia zdolne jest tylko przez 6. Badania wykazały, że stosunek tuż po owulacji bardzo ogranicza szanse na zajście w ciążę. Plemniki zwykle docierają do jajowodów w ciągu kilkunastu minut, ale nie są zdolne do zapłodnienia.

Zapłodnienie nie wywołuje u kobiety żadnych odczuwalnych zmian. Kobieta nie odczuwa żadnych dolegliwości. Dopiero początki ciąży mogą przynieść zwykle negatywne zmiany w samopoczuciu.

Do zapłodnienia może dojść jedynie w okresie przed owulacją, czyli jajeczkowaniem oraz w okresie dni płodnych. U kobiet, które mają regularny cykl miesiączkowy (28 dni), do zapłodnienia może dojść w okresie między 13 i 15 dniem przed kolejną miesiączką.

Dodaj komentarz