Gdzie są węzły chłonne

Występują one w obrębie całego ciała, najczęściej w grupach. Część z nich można odnaleźć tuż pod skórą, inne z kolei rozlokowane są w okolicach głównych narządów. Największe skupiska węzłów chłonnych znajdują się między innymi pod żuchwą, na szyi, w dołach pachowych, w jamie brzusznej, pachwinach, pod kolanami.

Niekiedy można spotkać powiększenie węzłów chłonnych po jednej stronie – może ona oznaczać niektóre typy anginy, np. anginy Plauta-Vincenta, gdzie ból gardła i powiększony węzeł szyjny występuje zwykle po jednej stronie. Dla anginy paciorkowcowej odnotowuje się opuchnięcie obu węzłów szyjnych.

Powiększone węzły chłonne pod pachami wyczuwalne są pod palcami, a skóra wokół nich jest lekko zaczerwieniona i rozgrzana. Guzki, które są miękkie i ruchome zazwyczaj świadczą o niegroźnej infekcji wirusowej czy grzybiczej. Jeżeli zaś guzki są twarde, zbite i nieruchome, to mogą oznaczać chorobę nowotworową.

Powiększone węzły chłonne wyczuwamy najczęściej na pod żuchwą, w dołach pachowych i w pachwinach. Ich rola polega na wspomaganiu organizmu w zwalczaniu infekcji. Służą jako filtr zatrzymujący wirusy czy bakterie, nim te przedostaną się do innych części ciała.

Powiększone węzły chłonne pachwinowe mogą zwiastować rozwijającą się infekcję wirusową typową dla wieku dziecięcego – odrę, ospę wietrzną, różyczkę. Przez węzły chłonne pachwinowe przepływają również inne wirusy, które mogą wywołać stany chorobowe, np. wirusy wywołujące mononukleozę, WZW.

Powiększenie węzłów chłonnych (limfadenopatia) w okolicy szyi u dzieci jest częstym zjawiskiem i zwykle jest związane z infekcją dróg oddechowych. Węzły chłonne zazwyczaj stopniowo zmniejszają się po takiej infekcji, ale ich powiększenie może utrzymywać się wiele tygodni czy nawet miesięcy.

Powiększone węzły chłonne szyi są związane z toczącą się np. infekcją bakteryjną, większą produkcją limfocytów czy komórek zapalnych. U dorosłych powiększone węzły do średnicy 10 mm stanowią powód do wizyty u lekarza — niekiedy mogą być widoczne np. na szyi gołym okiem jako znaczne wybrzuszenie.

Powiększone węzły chłonne na szyi (limfadenopatia szyjna) to objaw wielu chorób. Przyczyną powiększonych węzłów chłonnych na szyi są najczęściej infekcje, choroby autoimmunologiczne oraz nowotwory złośliwe.

Dodaj komentarz