Do kiedy się rośnie

Uważa się, że jako pierwsze przestają rosnąć u chłopców stopy i kości długie kończyn dolnych w wieku około 18 lat, jednak samo wzrastanie wysokości ciała może trwać u chłopców do 20 roku życia, przynosząc dodatkowe 2 centymetry wzrostu.
Wyświetl całą odpowiedź…

Proces dojrzewania trwa średnio 4-5 lat, a w tym czasie zachodzą kolejne zmiany biologiczne i emocjonalne. W przypadku chłopców okres dojrzewania może trwać do 20 roku życia.

Największe różnice we wzroście u dziewczynek obserwowane są w wieku 12-13 lat, gdy dziewczęta wcześnie dojrzewające przebyły już skok pokwitaniowy wysokości ciała, a późno dojrzewające są jeszcze w fazie przedpokwitaniowej.

Od trzecich urodzin do momentu pokwitania dzieci rosną zazwyczaj o 5 cm rocznie. W czasie dojrzewania płciowego tempo wzrostu gwałtownie przyspiesza, przy czym jest to w dużej mierze kwestia indywidualna.

Jeszcze przed czwartymi urodzinami długość ciała większości dzieci jest dwa razy większa niż w momencie narodzin. Od trzecich urodzin do momentu pokwitania dzieci rosną zazwyczaj o 5 cm rocznie. W czasie dojrzewania płciowego tempo wzrostu gwałtownie przyspiesza, przy czym jest to w dużej mierze kwestia indywidualna.

Najlepsze są ryby, które powinniśmy jeść minimum dwa razy w tygodniu. Świetną przekąską jest ananas, który poprawia jakość snu. Nie może zabraknąć mięsa, jaj, mleka, serów. Do tego maliny oraz płatki owsiane, ponieważ dzięki zawartej w nich melatoninie zwiększają produkcję hormonu wzrostu w organizmie nawet o połowę.

Dodaj komentarz