Do kiedy mleko modyfikowane

Zalecamy podawanie mleka modyfikowanego do 3. urodzin, choć tak naprawdę nie istnieje sztywna granica wieku, powyżej której należałoby zaprzestać podawania mleka modyfikowanego. Pamiętaj jedynie, że z początkiem drugiego roku życia dziecko powinno już pić mleko i inne napoje z kubeczka.

W zasadzie po ukończeniu przez dziecko 1. roku życia nie ma przeciwwskazań do wprowadzenia do jego diety mleka krowiego – należy jednak pamiętać, że dostępne u nas preparaty są ubogim źródłem żelaza!

Zaleceniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest karmienie niemowlęcia wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze 6 miesięcy życia. Terminem „karmienie wyłącznie piersią” określamy czas, w którym niemowlę otrzymuje tylko mleko matki.

Odzwyczajanie dziecka od nocnych posiłków, tak jak w przypadku każdej zmiany w jego życiu, należy przeprowadzać stopniowo. Naukę można zacząć już kiedy niemowlę skończy 3 miesiące i nie ma problemów z przybieraniem na wadze. Trzeba pamiętać, że po pierwszym roku życia dziecko nie powinno być karmione w nocy.

Roczne dziecko każdego dnia powinno otrzymywać dwie porcje mleka (porcja to szklanka) oraz jedną porcję innych produktów mlecznych. Są to głównie jogurty, kefiry, twaróg, czasem ser żółty.

Wystarczy przeczytanie bajki czy zaśpiewanie kołysanki. Picie w kubku podawaj dziecku do każdego posiłku. Rezygnuj stopniowo z kolejnych karmień butelką, zaczynając od tych, do których dziecko jest najmniej przywiązane. Mleko modyfikowane lekko rozwadniaj i podawaj do picia także z kubeczka.

Mleko Junior, z symbolem 3 przeznaczone jest dla dzieci powyżej 1. roku życia. Zaspokaja szczególne potrzeby żywieniowe jakie dziecko ma do osiągniecia 2. roku życia.

W pierwszym miesiącu zalecane podawanie jest 7 porcji po ok. 110 ml, w drugim, trzecim i czwartym miesiącu – 6 porcji, po 120-140 ml. Od piątego miesiąca podaje się 4 porcje mleka po 150- 160 ml dziennie, wprowadzając jednocześnie pierwsze pokarmy uzupełniające w procesie rozszerzania diety dziecka.

Dodaj komentarz