Do kiedy jest noworodek

Jak długo Dziecko jest Noworodkiem? Przyjęło się, że okres noworodkowy to czas od porodu do ukończenia przez Dziecko 28 dnia życia. Czasem mówi się także o odpadnięciu kikuta pępowinowego jako granicznej chwili – zazwyczaj dzieje się to około 7 dnia życia – jednakże popularniejsza jest teoria o miesiącu.

Kiedy zatem możemy liczyć na przespaną noc? Większość dzieci zaczyna być fizjologicznie gotowa na przesypianie nocy bez karmienia pomiędzy 6 a 9 miesiącem życia. Wówczas dziecko po pierwsze jest w stanie zjeść spore porcje mleka w ciągu dnia, a po drugie ma wprowadzone do diety pierwsze pokarmy stałe.

Pierwszy miesiąc życia dziecka jest okresem noworodkowym. Termin ten obejmuje okres od urodzenia (noworodek) do momentu, kiedy potrafi ono samodzielnie utrzymać postawę pionową (pionizacja). Okres ten trwa około 12 miesięcy.

Okres noworodkowy trwa od momentu urodzenia do 28 dnia życia. W tym czasie w organizmie dziecka zachodzą dynamiczne zmiany mające na celu przystosowanie do życia poza środowiskiem wewnątrzmacicznym. Opieka nad noworodkiem w pierwszych dniach życia wymaga zwrócenia uwagi na przebieg stanów adaptacyjnych.

Wydzielina lub krwawienie z pochwy – tzw. miesiączka noworodków, która mija po kilku dniach i jest zjawiskiem prawidłowym – to objaw wpływu hormonów matki na organizm płodu i noworodka. Częste kichanie – odruch czyszczący przewody nosowe.

Dodaj komentarz