Dlaczego usychają liście gwiazdy betlejemskiej?

W wyniku niewystarczającej ilości wody w podłożu liście gwiazdy betlejemskiej tracą jędrność i zwisają bezwładnie na gałązkach. Po podlaniu rośliny liście odzyskują utraconą jędrność, jednak dolne liście i tak po kilku dniach żółkną, zasychają i opadają.

Co zrobić żeby gwiazda betlejemska nie gubiła liści?

Aby nie dopuścić do żółknięcia liści, należy podlewać gwiazdę betlejemską z umiarem i unikać przelania. Powinno się ją podlewać niewielką ilością odstanej wody w temperaturze pokojowej co drugi dzień lub zanurzyć w wodzie raz w tygodniu.

Dlaczego gwiazda betlejemska nie kwitnie na czerwono?

Jak namówić ją by ponownie zakwitła? Do prawidłowego rozwoju gwiazda betlejemska potrzebuje temperatur z zakresu od 18 do 21 stopni Celcjusza. Należy unikać spadków temperatury poniżej 12 stopni, gdyż bardzo często powoduje to utratę liści przez roślinę.

Jak zrobić sadzonki gwiazdy betlejemskiej?

Gwiazdę betlejemską rozmnaża się wegetatywnie, przez sadzonki wierzchołkowe. Najlepiej robić to od kwietnia do czerwca. W tym celu odcinamy mocne, niezdrewniałe wierzchołkowe części pędów o długości 10-15 cm i ukorzeniamy je. Z sadzonek wierzchołkowych, po odcięciu wypływa biały sok.

Dlaczego żółkną liście poinsecji?

Żółte i opadające liście świadczą o uszkodzeniu korzeni. Częstą przyczyną tego stanu jest za duża wilgoć. Zazwyczaj gwiazda betlejemska radzi sobie całkiem dobrze, kiedy brakuje jej wody, pod warunkiem, że bryła korzeniowa nie jest całkiem przesuszona. Natomiast nadmiar wody jej nie służy.

Jak Odzywic gwiazdę betlejemską?

Co zrobić, gdy gwiazda przestanie kwitnąć

Po pewnym czasie pojawią się nowe z zielonymi liśćmi. W okresie, gdy intensywnie rosną (wiosną), podlewamy roślinę regularnie i nawozimy odżywką uniwersalną dla gatunków domowych.

Dlaczego gwiazdy betlejemskiej zwijają się liście?

Ekspresowo może zareagować żółknięciem, zwijaniem i opadaniem liści. Dlatego jeśli transportujemy gwiazdę betlejemską ze sklepu do domu – dokładnie owińmy ją papierem i zadbajmy o to, żeby ta podróż była jak najkrótsza. W domu postawmy ją w jasnym, ciepłym miejscu – w temperaturze około 18° – 22°C.

Jak przedłużyć żywotność gwiazdy betlejemskiej?

Gwiazda betlejemska świetnie nadaje się na świąteczną ozdobę nie tylko w doniczce. Kwitnące pędy z kolorowymi liśćmi można wstawić do wazonu, jako kwiaty cięte. Aby przedłużyć ich trwałość, należy krótko potrzymać końce łodyg nad płomieniem świecy albo zapalniczki.

Czy gwiazda betlejemska może być na dworze?

Po przycięciu roślina powinna przez okres 4-6 tygodni stać w temperaturze około 15 stopni Celsjusza. W tym czasie dostęp światła nie ma dla niej żadnego znaczenia, rośliny nie należy ani podlewać, ani nawozić. Dopiero po upływie 6 tygodni doniczka z gwiazdą betlejemską powinna wrócić na swoje miejsce.

Jakie są kolory gwiazdy betlejemskiej?

Choć najpopularniejsze są klasyczne poinsecje czerwone, to na rynku dostępne są również odmiany poinsecji o kwiatach w innych niż czerwony kolorach – od białego, białozielonkawego, kremowego, łososiowego, brzoskwiniowego i pomarańczowego, przez różne odcienie różu, aż do ciemnego burgundu.

Dodaj komentarz