Czym formować iglaki?

Najlepsze gatunki roślin do formowania

Natomiast wśród roślin iglastych należy wymienić: cis pospolity, żywotnik zachodni, cyprysik groszkowy, jałowiec (pośredni, wirginijski, sabiński, płożący) oraz sosnę, świerk, choinę czy modrzew.

Jak formować iglaki krok po kroku?

Zasady formowania iglaków

  1. Pierwsze cięcie prowadzimy rok po posadzeniu, skracając pędy o 1/3 długości. …
  2. Formowanie roślin iglastych zaczyna się wczesną wiosną, zanim pojawią się młode pędy. …
  3. Do formowania najlepiej nadają się rośliny, które zachowują zielony kolor przez cały rok.

Jak formować krzewy iglaste?

Krzewy iglaste można przycinać wczesną wiosną i latem. Młode iglaki najlepiej formować dwa razy w sezonie, a w kolejnych latach raz, na wiosnę. Brązowe gałęzie usuwa się w całości przy pniu, a pozostałe skraca o mniej więcej połowę corocznego przyrostu.

Jak obciac iglaki?

Warto wtedy usunąć słabszy pęd wierzchołkowy. Najlepszym terminem na przycinanie drzew iglastych jest wiosna. Po przycięciu wierzchołka drzewa należy przyciąć dodatkowo boczne gałęzie, zwężając drzewo ku górze. W kolejnych latach dalej należy przycinać boczne gałęzie, aż drzewo uzyska ładny pokrój.

Jak nadać kształt TUJI?

Poza tują, będziemy potrzebować jeszcze sekator lub nożyce do żywopłotu i sznurek lub taśmę, którą owiniemy roślinę. Taśmę lub sznurek przywiązuje się na czubku rośliny, a następnie otacza się nim krzew stopniowo obniżając sznurek lub taśmę coraz niżej aż do podłoża. W ten sposób wyznaczymy zarys spirali (Rys. 2).

Jak formować sosny?

Otóż sosna rozrasta się z młodych przyrostów, tzw. świeczek, wytwarzanych wiosną na końcach pędów. Aby ograniczyć wzrost sosny, świeczki należy wyłamywać lub przycinać w połowie lub np. 1/3 ich długości (w zależności od tego, na ile chcemy pozwolić sośnie dalej rosnąć).

Jak nadać kształt krzewom?

Cięcie odmładzające – silnie przytnij całą koronę albo kilka najstarszych pędów, znajdujących się na obwodzie krzewu. Skróć je o 30-50 cm i odtwórz koronę z nowych pędów. Usuwanie przekwitłych kwiatów (ogławianie) – przycinaj wierzchołki pędów razem z przekwitłymi kwiatami albo kwiatostanami.

Jak formować drzewko iglaste?

Krzewy i drzewka iglaste najlepiej formować zaczynając od wczesnej wiosny ok. marca, kiedy pojawiają się pąki. Następnie należy je powtórzyć, kiedy wykształcą się już zielone przyrosty i powtarzać je jeszcze 2 razy podczas sezonu do początku lipca (żywotniki zniosą cięcie nawet w sierpniu).

Jak można formować tuje?

W trakcie pierwszego cięcia skraca się pędy o około ⅓ lub ½ długości. Usuwa się wówczas martwe gałązki. Podczas drugiego cięcia skracamy pędy o ⅔ długości. Ostatnie, trzecie cięcie, polega na skróceniu pędów tui tylko o 1-2 cm, dzięki czemu roślina będzie intensywnie krzewić.

Jak formować iglaki płożące?

Zabieg jest bardzo prosty. Trzeba wybrać ładne rozgałęzienie z wierzchu pędu, a następnie odciąć pęd poniżej. Wybrany pęd górny maskuje miejsce cięcia i to on po zabiegu rośnie najbardziej intensywnie.

Dodaj komentarz