Czy w wigilię można jeść mięso

Biskupi zachęcają do zachowania postu, choć nie jest to wymagane. Wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek przed Wielkanocą. W Wigilię nie trzeba pościć i można jeść mięso bez obaw, że jest to grzech.

Prawie we wszystkie piątki roku, katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od jedzenia pokarmów mięsnych. W ten piątek jednak jest inaczej i można jeść mięso. … Wstrzemięźliwość obowiązuje w Środę Popielcową oraz we wszystkie piątki w ciągu roku.

Alkohol na świątecznych stołach w polskich domach pojawia się regularnie. Duchowni przypominają, że nie jest on przez Kościół zakazany, ale jednocześnie apelują o rozwagę.

Czy tego dnia wolno spożywać mięso, czy jednak należy zachować post? Dodatkowo Boże Narodzenie (25 grudnia) 2020 roku będziemy obchodzić w piątek, czy tego dnia katolicy powinni pościć? Tradycyjnie w Polsce w wigilię nie spożywa się mięsa.

Prawo kościelne mówi jasno, że post jest formą pokuty za grzechy, z kolei Wigilia nie jest dniem pokutnym, dlatego poszczenie w ten dzień jest dobrowolne. … Wigilia to dla liturgii Kościoła katolickiego dzień radości, dlatego przepisy kościelne nie nakładają na nas obowiązku poszczenia.

Do wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych zobowiązane są wszystkie osoby, które ukończyły czternasty rok życia. Wstrzemięźliwość obowiązuje w Środę Popielcową oraz we wszystkie piątki w ciągu roku.

Dodaj komentarz