Czy w ortezie można chodzić bez kul

Sztywne tworzywo może powodować obtarcia, odparzenia, a co więcej uniemożliwia chodzenie, które staje się niemal zupełnie niemożliwe bez kul. Ortezę można kupić w sklepie rehabilitacyjnym (stacjonarnym lub internetowym) i w ten sposób przyspieszyć proces rehabilitacji.

Idąc do góry po schodach stawiamy kule przy krawędzi stopnia, wspieramy się na rękach i wchodzimy zdrową nogą na wyższy stopień schodów. Następnie utrzymując się na zdrowej nodze na wyższym stopniu przenosimy ciało dostawiając kulę i unieruchomioną nogę.

najpierw kładziemy obie kule z przodu, następnie robimy krok nogą chorą, tak aby palce stopy były ułożone na linii kul. potem przenosimy cały ciężar ciała na kulach (stopa kończyny chorej pozostaje w pełnym kontakcie z podłożem ale spoczywa na nim luźno, bez żadnego nacisku)

Wszystko zależy od stanu wyjściowego pacjenta oraz od stanu, w jakim się znajduje. Czy w ortezie można się kąpać? Odpowiedź jest niemal identyczna jak powyżej – jeśli nie mamy przeciwskazań do jej zdejmowania, możemy usunąć ją na czas zabiegów pielęgnacyjnych.

Może to wyrządzić krzywdę, w postaci dodatkowego urazu kończyny, przez co czas rekonwalescencji przeciąga się. Spanie w ortezie lub stabilizatorze nie jest najbardziej komfortowym przeżyciem, jednak warto zadbać o własne zdrowie.

Dodaj komentarz