Czy w listopadzie można siać trawę

Listopad to już niezbyt dobry czas na wysiew trawy. Chociaż ten rok jest wyjątkowy i mamy nadzwyczaj ciepłe dni, to jednak w każdej chwili może zdarzyć się przymrozek, który zniweczy cały wysiłek zakładania trawnika.

Według literatury i producentów mieszanek traw, nasiona można siać gdy srednia dobowa temperatura powietrza przekroczy 5 stopni C.

możesz siać od wiosny do jesieni; wybieraj przełom kwietnia/maja lub września/października, kiedy podłoże jest wilgotne, a upały i mrozy nie straszą; można sadzić murawę w lecie, ale lepiej tego unikać, bo gleba jest przesuszona, co utrudnia uprawę i wymaga olbrzymiej pracy nawadniającej.

Optymalnym terminem na zakładanie trawnika z siewu jest koniec lata oraz początek jesieni. Wtedy panują dobre warunki klimatyczne do rozwoju zieleni. Trawę zaleca się wysiewać od końca sierpnia do pierwszej dekady października. Minimalna temperatura niezbędna do wykiełkowania siewek trawy wynosi 6-8 st.

Ograniczenia czasowo-pogodowe zależą od sposobu zakładania, czyli od tego, czy trawa będzie siana, czy z rolki. – W przypadku siewu jesiennego, można go wykonywać nawet do początku grudnia, jeśli aura na to pozwala.

Zasadniczo – zgodnie z zasadami – trawę sieje się na przełomie sierpnia i września lub kwietnia i maja. … Trawnik wysiany później niż we wrześniu ma mniejsze szanse przetrwania, choćby dlatego, że przymrozek może zniszczyć kiełkujące delikatne rośliny. Wszystko natomiast może się udać, jeśli jesień będzie długa i ciepła.

Przed rozpoczęciem trzeba wiedzieć tak naprawdę tylko kilka rzeczy: zasiew nie może odbywać się w deszczowy dzień. Deszcz może wymyć nasiona z gleby.

Wyróżniamy dwa terminy siewu, wiosenny, od początku kwietnia do pierwszych dni maja, oraz jesienny, od połowy sierpnia do połowy września. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na suszę, która powoduje usychanie siewek i przerzedzanie zasiewów.

Dodaj komentarz