Spis Treści
Można np. użyć serwatkę w kuchni do wypieku chleba, czy gotowania warzyw, kaszy bądź ryżu. Można podlewać nią kwiaty, pić lub podawać zwierzakom do picia, jest bowiem lekkostrawna, wpływa pozytywnie na procesy trawienne i przyspiesza perystaltykę jelit.
Do czego uzyc serwatkę?
Można ją wykorzystać do zakwaszania sosów i zup, np. botwinki, barszczu ukraińskiego, chłodnika czy żuru. Jest również świetnym składnikiem do chleba pieczonego na zakwasie. Serwatkę można także podać w postaci napoju musującego z dodatkiem drożdży i cukru, który ugasi pragnienie latem.
Co robić z serwatka?
Mało kto pamięta, że z tego co pozostaje po odebraniu ricotty można zrobić znany w okresie PRLu serwatkowy szampan. Serwatkę dodaje się również z powodzeniem do różnego rodzaju ciast oraz wypieku chleba. Wykorzystywana jest również przy moczeniu mięsa przed peklowaniem do wędzenia, smażenia czy pieczenia.
Co zrobić z serwatki po masle?
500 ml serwatki miksujemy ze 125 ml mleka i 2 jajkami. Płynną masę łączymy z sypkimi składnikami. Smażymy naleśniki na maśle. Dzięki serwatce naleśniki są lekkie, wilgotne, a ich konsystencja jest zbliżona do pulchnego racuszka.
Jak podlewać kwiaty serwatka?
Na początek rozcieńcz ją taką samą ilością wody, aby uzyskać podział w stosunku 50:50. Wlej nawóz wokół podstawy swoich roślin, a nie na same części roślin w tym liście i łodyżki. Staraj się nie dawać swoim roślinom łącznie więcej niż 1 rozcieńczonej serwatki tygodniowo.
Czy można pić serwatkę?
Bioaktywne składniki białek serwatki mogą leczyć nadciśnienie, chronią i wzmacniają błonę śluzową żołądka, działają antywirusowo, antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie, a także redukują stres. W dodatku mogą regulować wydzielanie insuliny, pomagając cukrzykom.
Co zrobić z serwatki w proszku?
Białko serwatki bardzo łatwo włączyć do diety. Jest sprzedawane jako proszek, który można dodać do koktajli, jogurtów lub po prostu zmieszać z wodą lub mlekiem. Zalecana porcja to 25–50 gramów dziennie (1–2 miarki), ale należy przestrzegać instrukcji dotyczących dawkowania na opakowaniu.
Czy w białku serwatkowym jest kazeina?
Kazeina to aż 80% wszystkich białek zwartych w mleku, a pozostałe 20% to właśnie serwatka.
Na co szkodzi serwatka?
Większość osób, stosujących to białko odżywcze, nie odczuwa żadnych skutków ubocznych po spożyciu serwatki. Niepożądane sensacje żołądkowo-jelitowe, takie jak: wzdęcia, bóle brzucha, gazy, zdarzają się zazwyczaj u osób, które spożywają zbyt duże ilości białka serwatkowego.
Jak stosować serwatkę na włosy?
Po umyciu nałóż delikatną odżywkę lub wmasuj odrobinę serwatki we włosy. płukanki do włosów – serwatkę z mleka możesz użyć jako płukanki do włosów suchych i zniszczonych. Wystarczy wymieszać ją z odrobiną wody i łyżeczką octu jabłkowego. Jeżeli zapach jest dla Ciebie zbyt intensywny, spłucz włosy ciepłą wodą.