Czy ósemki można wyrwać na nfz

Chirurgiczne usuwanie ósemek jest zabiegiem wykonywanym przez chirurga szczękowego w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jednakże pacjenci najczęściej decydują się na ekstrakcję podczas wizyty prywatnej, ze względu na długie kolejki oczekujących.

Za zwykłe usunięcie zęba stałego przyjdzie zapłacić w granicach 150-250 zł. Gdy zachodzi potrzeba chirurgicznego usunięcia ósemki, cena różni się w zależności od tego, w jakim stopniu kość szczęki lub żuchwy otacza ząb. W przypadku częściowego zatrzymania wyrzynania, koszt zabiegu waha się między 300 a 450 zł.

Wyrzynające się ósemki mogą być przyczyną powracającego stanu zapalnego, powodując przy tym ból i obrzęk. Ekstrakcją zębów mądrości zajmuje się chirurg szczękowy. Sam zabieg trwa około godziny, jest bezpieczny oraz bezbolesny dzięki znieczuleniu miejscowemu.

Po zabiegu usuwania ósemek należy przez około tydzień robić zimne okłady i ssać kostki lodu. Należy zrezygnować z picia kawy i alkoholu oraz nie palić papierosów przez około 48 godzin po ekstrakcji. W razie dolegliwości bólowych można zażyć lek przeciwbólowy.

Dodaj komentarz