Czy można wyhodować cytrynę z pestki?

Do uprawy cytryny potrzebne będą pestki dojrzałych owoców. Najlepiej jest wykorzystać wiele pestek, które po wykiełkowaniu stworzą niedużą kępę. Z jednej pestki również uzyskamy roślinę, jednak młode drzewka cytrynowe najlepiej prezentują się, gdy rośnie ich wiele obok siebie.

Jak długo rośnie Cytryna z pestki?

W zależności od gatunku i temperatury ziemi nasz pomarańcz, mandarynka czy cytryna, powinny wykiełkować z pestki za 2 do 4 tygodni. Gdy roślina wytworzy dwa właściwe liście przesadzamy ją do małego pojemnika, w którym będzie rosnąć rok do 2 lat zanim znów ją przesadzimy do większego.

Jak pielęgnować cytrynę z pestki?

Należy nawozić ją nawozem najlepiej do cytrusów (można też biohumusem), tak jak jest wskazane na butelce. Należy jej zapewnić wysoką wilgotność powietrza: można do tego użyć nawilżacza powietrza, plastikowej butelki lub po prostu spryskiwać odstałą, miękką wodą.

Jak rozmnożyć drzewko cytrynowe?

Pobrane pędy muszą być roczne i nie zdrewniałe. Kawałek pędu długości 10-20 cm trzeba ściąć ukośnie tuż pod węzłem (tzn. miejscem z którego wyrastają liście). Następnie usuwamy najniżej położone liście, końcówkę zanurzamy w ukorzeniaczu i wsadzamy do przygotowanego otworu w specjalnym podłożu do sadzonkowania.

Czy cytryna z pestki będzie owocować?

Nie znamy nikogo, komu udałoby się doczekać owocowania cytrusa wyhodowanego z pestki. Jeśli więc ktoś sadzi pestkę (nasionko) cytrusa z myślą, że kiedykolwiek zakwitnie i zaowocuje, to musi być naprawdę dużym optymistą. Jednakże próby mają to do siebie, że nieraz wychodzą.

Jak wyhodować mandarynkę z pestki?

Nasionko wciśnij w ziemię ale niezbyt głęboko (na około 1,5 cm), a następnie ziemię podlej, tak aby cała była wilgotna, a nadmiar wody wypłynął ze spodu doniczki. Roślina wykiełkuje po około 4 tygodniach (jednak zależy to od rodzaju nasion, zapewnionych warunków itd.).

Jak szybko rośnie drzewko cytrynowe?

Cytryny wyhodowane z nasion zaczynają owocować dopiero po przejściu przez okres młodociany, który trwa 5-20 lat. Owoce mogą się zawiązywać bez zapylania albo po zapyleniu pyłkiem z tej samej rośliny. Nie ma potrzeby przenoszenia go z kwiatka na kwiatek np. przy pomocy pędzelka.

Po jakim czasie kwitnie cytryna?

Roślina zakwitnie i wyda owoce po 5-7 latach.

Kiedy można zrywac cytryny z drzewka?

Owoce zbierane wiosną od marca do czerwca, kiedy temperatury na Sycylii sięgają już 30 stopni. W tym czasie cytryna ma eliptyczną formę a kolor skórki przechodzi od intensywnie żółtego po blady żółty.

Jak pielęgnować cytrynę w doniczce?

Cytrusy podlewa się umiarkowanie – podłoże w doniczce powinno być lekko wilgotne, ale nie mokre. Dlatego wodę z podstawki należy wylać (pozostawiona na niej spowoduje gnicie korzeni). Odpowiednią wilgotność podłoża pomaga utrzymać warstwa drenażu na dnie doniczki.

Dodaj komentarz