Spis Treści
Od kiedy w 1970 wszedł w życie układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, trzy państwa nie wzięły w nim udziału i przeprowadzały testy jądrowe: Indie, Pakistan, oraz Korea Północna. Korea była członkiem układu o nierozprzestrzenianiu, jednak wystąpiła w 2003 roku.
Jaki zasieg ma broń atomową?
Efektem użycia broni nuklearnej jest radioaktywne skażenie gruntu, zbiorników wodnych i atmosfery. Taka bomba unicestwia wszelkie życie na sporym obszarze. Może to być od kilku do nawet kilkudziesięciu kilometrów.
Jakie panstwa mają broń jadrowa?
Lista państw, które posiadają w swoich arsenałach głowice nuklearne jest całkiem pokaźna. Zachodnie mocarstwa nuklearne to Stany Zjednoczone, Francja i Wielka Brytania. Chiny także zbudowały arsenał nuklearny. Indie, Pakistan i Korea Północna również są w posiadaniu głowic nuklearnych.
Kto ma najwiecej broni atomowej?
Na szczycie listy, opracowanej przez Federację Amerykańskich Naukowców (FAS),znajdują się Rosja i Stany Zjednoczone z łącznym arsenałem blisko 12 tys.. głowic.
Czy Polska jest w posiadaniu bomby atomowej?
typ Monolit (około 40 bomb jądrowych 244N, a później 8U46, 8U47, RN-28, RN-40, a także głowic dla lotniczych pocisków rakietowych), obiekty typu Granit znajdujące się na lotniskach w Chojnie i Bagiczu (składy pogotowia mieszczące 10-20 bomb przeznaczonych dla sowieckiej 239 Dywizji Lotnictwa Myśliwskiego), oraz …
Czy w Polsce była broń atomową?
Były one zlokalizowane w okolicach Podborska koło Białogardu (skład kryptonim 3001), Brzeźnicy-Kolonii koło Jastrowia (3002) i Templewa koło Trzemeszna Lubuskiego (3003). Muzeum Zimnej Wojny były skład broni atomowej.
Jaki jest promień rażenia bomby atomowej?
Natychmiast po detonacji bomby powstałaby kula ognia o promieniu ok. 1500 metrów, która następnie przekształciłaby się w tzw. grzyb atomowy. Fala sejsmiczna zniszczyłaby wszystkie obiekty w promieniu 6000 metrów.
Jak dziala broń atomową?
Bomba atomowa czerpie swoją energię z reakcji rozszczepienia ciężkich jąder atomowych (np. uranu lub plutonu) na lżejsze pod wpływem bombardowania neutronami. Rozpadające się jądra emitują kolejne neutrony, które bombardują inne jądra, wywołując reakcję łańcuchową.
Jaka jest siła rażenia bomby atomowej?
Do reakcji rozczepiania używa się najczęściej dwóch izotopów: plutonu-239 i uranu-235. Bomba atomowa ma 5 czynników rażenia. Są to: promieniowanie cieplne, fala uderzeniowa, impuls elektromagnetyczny, promieniowanie przenikliwe, skażenie promieniotwórcze.
Czy Japonia ma broń nuklearną?
Według najnowszych danych Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Japończycy mają około 45 ton plutonu. To największy zapas spośród wszystkich państw, które nie są mocarstwami atomowymi. Pluton jest jednym z podstawowych elementów wykorzystywanym do budowy broni jądrowej.