Spis Treści
Jak przezimować gwiazdę betlejemską
Przenosimy w chłodniejsze, zacienione miejsce, gdzie poisencja przechodzi w stan spoczynku. Wiosną, w okolicy maja, zaczynamy wybudzać roślinę. Podlewamy ją obficie i raz na dwa tygodnie zasilamy płynnym nawozem do roślin kwitnących. Na jesieni rozpoczynamy proces przyciemniania.
Jak przedłużyć żywotność gwiazdy betlejemskiej?
Gwiazda betlejemska świetnie nadaje się na świąteczną ozdobę nie tylko w doniczce. Kwitnące pędy z kolorowymi liśćmi można wstawić do wazonu, jako kwiaty cięte. Aby przedłużyć ich trwałość, należy krótko potrzymać końce łodyg nad płomieniem świecy albo zapalniczki.
Jak przechować gwiazdę betlejemską do świąt?
Poinsecja się najlepiej czuje w temperaturze pokojowej ok. 15-22°C, ale wytrzyma też małe wahania. Należy ją ustawić w jasnym miejscu z dostępem do niewielkiej ilości słońca, z dala od źródeł ciepła. Trzeba pamiętać, że kondycja gwiazdy betlejemskiej jest uzależniona od warunków przechowywania w sklepie.
Jak przechować gwiazdę betlejemską na następny rok?
Zamiast wyrzucać, warto jednak dać jej szansę zakwitnąć w kolejnym roku. Nie trzeba wyrzucać rośliny, ponieważ ma szansę zakwitnąć na kolejne święta. Naukowcy z SGGW radzą, by przenieść ją w chłodniejsze miejsce, przyciąć pędy i nie podlewać. Po jakimś czasie wypuści nowe.
Czy gwiazda betlejemska może być na dworze?
Latem poinsecja najlepiej się czuje na balkonie lub tarasie w lekko zacienionym miejscu. W tym czasie już nie przyrasta na długość i nadal jest całą zielona. Nadal podlewamy ją w taki sposób, by miała lekko wilgotne podłoże. Nawozimy odżywką dla roślin kwitnących.
Gdzie postawić gwiazdę betlejemska?
Gwiazda betlejemska lubi stanowisko jasne, ale nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia. Jej liście łatwo mogą ulec poparzeniom. Temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni, lepiej też, by temperatura pomieszczenia nie przekraczała 22 – 23 stopni.
Jak dlugo wytrzyma gwiazda betlejemska?
Dobrze, by w czasie transportu roślinę owinąć folią, a po przyniesieniu do domu, pozostawić ją na parapecie na kilka dni.
Jak postępować z gwiazda betlejemska?
Podłoże: żyzne, próchnicze i przepuszczalne o pH 6,5-7. Temperatura: zimą 16-18°C. Podlewanie: regularne, by podłoże nie przesychało, bardziej oszczędne w okresie spoczynku na przedwiośniu. Zasilanie: wiosną nawozem uniwersalnym, jesienią i zimą nawozem dla roślin kwitnących co 2-3 tygodnie.
Jak uratować gwiazdę betlejemską?
Gdy wilgotność powietrza jest silnie obniżona, najczęściej z powodu włączonych kaloryferów, liście gwiazdy betlejemskiej zaczynają stopniowo, od dołu łodyg żółknąć, zasychać, zwijać się i opadać. Aby roślina zachowała świeżość na dłużej, warto codziennie zraszać liście letnią wodą.
Jak pielęgnować Gwiazdę Betlejemską po świętach?
Roślina jest tedy w stanie spoczynku, więc podlewanie powinno być bardzo ograniczone. W połowie miesiąca wstawiamy ją do ciepłego, słonecznego pokoju, zmieniamy doniczkę na większą i wymieniamy podłoże. Wtedy też regularnie podlewamy i nawozimy nawozem uniwersalnym.