Czy floksy to kwiaty wieloletnie?

Obornika nie lubi płomyk wiechowaty (phlox paniculata). Floksy rozmnaża się przez podział, z sadzonek wierzchołkowych lub korzeniowych oraz z siewu. Floksy to kwiaty wieloletnie wrażliwe na mączniaka prawdziwego, dlatego ich pielęgnacja sprawia czasami pewne trudności.5 days ago

Czy floksy to byliny?

Należy do grupy pięciu podstawowych gatunków bylin kwitnących wczesną wiosną. Floks szydlasty (Phlox subulata), nazywany też płomykiem szydlastym, pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej. Jest to niska bylina (osiąga wysokość 10–15 cm), tworząca zbitą darń z płożących się pędów.

Jak długo kwitną floksy?

Floks Drummonda zakwita późną wiosną i kwitnie aż do jesieni (kwitnie od czerwca do września), rozwijając na szczytach łodyg niewielkie kwiaty, zebrane w małe, wiechowate kwiatostany. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym oraz na żyznej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej glebie.

Ile razy kwitną floksy?

Floksy szydlaste kwitną bardzo obficie, wiosną obsypując się mnóstwem niewielkich kwiatów (kwiecień-maj), w kolorach fioletowych, różowych lub białych, a czasami również dwubarwnych (np. odm.

Kiedy najlepiej przesadzać floksy?

Floksy wiechowate najlepiej przesadzać wiosną, od marca do maja. W trakcie tego zabiegu rośliny można również odmłodzić oraz rozmnożyć. Po zakończonym kwitnieniu część nadziemna roślin zaczyna stopniowo zamierać i zasychać. Przed nadejściem zimy pędy floksów wiechowatych ścina się nisko przy ziemi.

Kiedy wysiać floksy?

Idealne terminy – wiosna i jesień, najlepiej kwiecień oraz sierpień. Bardzo łatwo rozmnaża się go też z nasion. Na tym samym miejscu floksy mogą rosnąć nawet około 10 lat.

Co posadzić przed Floksami?

Na brzegu rabaty z floksami można posadzić żółte lub pomarańczowe nagietki lub aksamitki, albo jasnofioletowe żeniszki. Ciekawe zestawienie z floksami tworzą łubiny (Lupinus) o wyrazistych, strzelistych kwiatostanach, zwiewne kosmosy podwójnie pierzaste oraz penstemony czy naparstnice o dzwonkowatych kwiatach.

Jak dbać o floksy?

Jednoroczne i mniejsze egzemplarze sadzi się w maju na rabaty. Floks na ogół dobrze się rozkrzewia, dlatego w zależności od wielkości, należy sadzić je w odstępach od 20 do 40 cm. szczególnie gatunki rosnące w pełnym słońcu potrzebują latem obfitego podlewania. Przed wysychaniem dobrze chroni warstwa ściółki z kory.

Czy floksy ścina się na zimę?

Floks można przycinać latem i zimą.

Kiedy kwitną floksy wiechowate?

Floks wiechowaty to jeden z najpiękniejszych kwiatów lata. Pełnia kwitnienia przypada na lipiec i sierpień. Pod koniec lata główna łodyga floksa wiechowatego drewnieje. Trzeba je ścinać – najlepiej jesienią.

Dodaj komentarz