Czy często podlewać gwiazdę betlejemską?

Dodatkową wskazówką może być ciężar doniczki z rośliną – jeśli jest lekka, świadczy to, że ziemia wyschła (mokre podłoże jest zawsze cięższe). Najczęściej gwiazdę betlejemską podlewamy dni, w zależności od miejsca i rozmiaru rośliny. Miniaturowe gwiazdy betlejemskie podlewamy nawet codziennie.

Jaka woda podlewać gwiazdę betlejemską?

Gwiazdę betlejemską można podlewać z góry lub od dołu. Niezależnie od metody, ważne jest, by używać wody o temperaturze pokojowej i unikać przelewania, bo roślina szybko zmarnieje. Regularnie podlewana odpłaci się zdrowymi i lśniącymi liśćmi oraz pięknym kolorem przykwiatków.

Ile wody potrzebuję gwiazda betlejemska?

Gwiazda betlejemska, znana też jako poinsecja, lepiej znosi przesuszenie niż nadmiar wilgoci. Woda może być z kranu, ale powinna mieć temperaturę pokojową. Gwiazda betlejemska lubi latem podlewanie obfite, a zimą – umiarkowane. Źle reaguje zarówno na dłuższe przesuszenie, jak i nadmiar wody.

Jak uratować przelaną gwiazdę betlejemską?

Jeżeli gwiazda betlejemska została zbyt obficie podlana, należy odczekać kilka dni, aby ziemia przeschła. Jeżeli jednak ziemia jest całkiem przemoczona, jedynym rozwiązaniem jest przesadzenie rośliny. Należy ją wyjąć z doniczki, ostrożnie oczyścić korzenie i posadzić w świeżej, suchej ziemi.

Czy gwiazda betlejemska kwiat i potrzebuje to jest dużo wody?

Gwiazda betlejemska powinna mieć zawsze wilgotną ziemię ale jednocześnie nie nadmiernie mokrą (nadmiar wody nigdy nie może zalegać w podstawce pod doniczką). Szkodliwe jest zarówno zbyt częste jak i zbyt rzadkie podlewanie gwiazdy betlejemskiej.

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską w doniczce?

Gwiazda betlejemska źle znosi przesuszenie, ale jeszcze bardziej nie lubi nadmiaru wody. Ziemia w doniczce powinna być wilgotna, ale nie mokra. Zbyt obfite podlewanie grozi bowiem gniciem korzeni. Roślinę podlewaj więc co drugi dzień i to niewielką ilością wody.

Jak przetrzymać gwiazdę betlejemską do świąt?

Nie trzeba wyrzucać rośliny, ponieważ ma szansę zakwitnąć na kolejne święta. Naukowcy z SGGW radzą, by przenieść ją w chłodniejsze miejsce, przyciąć pędy i nie podlewać. Po jakimś czasie wypuści nowe.

Jak dlugo rosnie gwiazda betlejemska?

Poinsecja nadobna (Euphorbia pulcherrima) potocznie nazywana gwiazdą betlejemską, najpiękniej prezentuje się nie tylko w grudniu, ale przez cały okres kwitnienia – tj. listopad-marzec. Rośliny te zazwyczaj wyrzuca się po kwitnieniu, gdyż przyjęło się, że niełatwo jest doprowadzić do ich następnego kwitnienia.

Gdzie powinna stać gwiazda betlejemska?

W mieszkaniu gwiazda betlejemska potrzebuje ciepłego i jasnego miejsca. Warto jednak pamiętać, że bezpośrednie nasłonecznienie nie jest dla niej szczególnie wskazane, tak jak nie powinna stać bezpośrednio nad grzejnikiem. Tył jasnego, rozświetlonego pokoju będzie dla niej najlepszym miejscem.

Co zrobić aby gwiazda betlejemska ponownie Zakwitla?

Jeśli chcemy, aby nasza gwiazda betlejemska ponownie zakwitła na Boże Narodzenie, jesienią powinniśmy sztucznie skrócić jej dzień: zaciemniając pomieszczenie, w którym się znajduje, albo przykrywając ją tkaniną. Po dwóch miesiącach możemy ją odkryć i regularnie, co dwa tygodnie, nawozić.

Dodaj komentarz