Co zrobić z gwiazda betlejemska po świętach?

Po przekwitnięciu roślina przechodzi w stan spoczynku. Należy ją przyciąć (na mniej więcej 15 cm – nad drugim lub trzecim oczkiem w przypadku formy krzaczastej i o jedno oczko wyżej w przypadku formy jednopędowej). Trzeba też usunąć najwątlejsze pędy.

Jak obciąć gwiazdę betlejemską?

PRZYTNIJ wszystkie pędy poinsecji tak, by na każdym zostało po kilka oczek z których rozwiną się nowe przyrosty. Tnij około 0,5 cm powyżej uśpionego pąka. Dla ochrony dłoni załóż rękawiczki, ponieważ gwiazda betlejemska wydziela mleczny, trujący sok. Podlej dokładnie roślinę, aby ziemia dobrze osiadła.

Jak przezimować gwiazdę betlejemską?

Jak przezimować gwiazdę betlejemską? Nawet właściwa pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej nie uchroni rośliny przed utratą liści pod koniec zimy. Jest to naturalne, gdyż w tym okresie roślina przechodzi w stan spoczynku. Wówczas należy skrócić jej pędy.

Jak rozmnażać gwiazdę betlejemską?

Gwiazdę betlejemską rozmnaża się wegetatywnie, przez sadzonki wierzchołkowe. Najlepiej robić to od kwietnia do czerwca. W tym celu odcinamy mocne, niezdrewniałe wierzchołkowe części pędów o długości 10-15 cm i ukorzeniamy je. Z sadzonek wierzchołkowych, po odcięciu wypływa biały sok.

Kiedy obcina się gwiazde betlejemska?

Wiosną przycina się gwiazdy betlejemskie o połowę. Cięcie poprawia kształt poinsecji oraz skłania je do rozkrzewiania. Przycinać można także sadzonki, gdy się ukorzenią i zaczynają rosnąć. Ścina się im czubki.

Gdzie trzymać gwiazdę betlejemską?

Poinsecja się najlepiej czuje w temperaturze pokojowej ok. 15-22°C, ale wytrzyma też małe wahania. Należy ją ustawić w jasnym miejscu z dostępem do niewielkiej ilości słońca, z dala od źródeł ciepła. Trzeba pamiętać, że kondycja gwiazdy betlejemskiej jest uzależniona od warunków przechowywania w sklepie.

Jak dlugo rosnie gwiazda betlejemska?

Poinsecja nadobna (Euphorbia pulcherrima) potocznie nazywana gwiazdą betlejemską, najpiękniej prezentuje się nie tylko w grudniu, ale przez cały okres kwitnienia – tj. listopad-marzec. Rośliny te zazwyczaj wyrzuca się po kwitnieniu, gdyż przyjęło się, że niełatwo jest doprowadzić do ich następnego kwitnienia.

Jaka doniczka do gwiazdy betlejemskiej?

Szczególnie szkodliwe jest dla poinsecji zbyt obfite podlewanie, ponieważ wtedy szybko dochodzi do gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych. Pamiętajmy, aby doniczka, w której rośnie nasza gwiazda betlejemska miała otwory odpływowe. Jeśli jest inaczej, koniecznie przesadźmy roślinę do odpowiedniego pojemnika.

Jak Podlewac gwiazdę wigilijna?

Gwiazdę betlejemską można podlewać z góry lub od dołu. Niezależnie od metody, ważne jest, by używać wody o temperaturze pokojowej i unikać przelewania, bo roślina szybko zmarnieje. Regularnie podlewana odpłaci się zdrowymi i lśniącymi liśćmi oraz pięknym kolorem przykwiatków.

Jak gwiazde betlejemska?

Pamiętajmy, że gwiazda betlejemska potrzebuje rozproszonego światła. Najlepiej rośnie w żyznej, próchniczej glebie o odczynie 5-6,5 pH. Warto raz na 2-3 tygodnie zasilać okaz nawozem do roślin kwitnących. Optymalna temperatura dla gwiazdy betlejemskiej to od 16 do 22 stopni Celsjusza.

Dodaj komentarz